Plac czy Park Centralny? Już niedługo poznamy wykonawcę prac modernizacyjnych!

Przed głównym wejściem do Pałacu Kultury już w 2024 roku pojawią się drzewa i nowe trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Trwa analiza ofert złożonych w przetargu na przebudowę Placu Centralnego w Warszawie.

Wizualizacje Placu CentralnegoWizualizacje Placu Centralnego Fot. Miasto Stołeczne Warszawa

W przetargu ogłoszonym na przebudowę części Placu Defilad w Warszawie, która zwana jest już Placem Centralnym, zgłosiło się 5 firm. Wyłoniony wkrótce wykonawca ma przed sobą duże zadanie - wizualizacje metamorfozy placu spotkały się z pozytywnym odbiorem mieszkańców. 

Miasto Stołeczne Warszawa pokazało kilka wizualizacji planowanej przebudowy. 

Autorami prezentowanej koncepcji jest biuro A-A Collective z Zygmuntem Borawskim na czele. Architekci zaproponowali połączenie placu Defilad z parkiem w okolicy ulicy Świętokrzyskiej. Układ chodników i zieleni ma na celu odwzorowanie sieci dawnych ulic i zarys budynków, trawniki z kolei mają odwzorowywać miejsca, gdzie przed laty stały miejskie kamienice. 

 Nawierzchnia placu zostanie wykonana z 6 różnych rodzajów kamienia. Obrysy dawnych kamienic zostaną wykonane z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową z placu Defilad oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Układ ulic z 1939 r. przypomną w tym miejscu pasy ułożone z kostki granitowej

— informuje miasto. 

Wykonawca wyłoniony w przetargu będzie miał 14 miesięcy na wykonanie prac. Wpłynęło 5 ofert, których wycena mieści się w przedziale od 61,2 mln do 73,3 mln zł. Miasto planuje rozstrzygnąć konkurs w ciągu kilku tygodni.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.