"Opowieść o domu" - znani artyści opowiadają o swoim miejscu na ziemi

Czym jest dom? Na to pytanie każdy z nas da inną, unikalną odpowiedź. W ekskluzywnym albumie "Opowieść o domu" wypowiedzieli się m.in. Agnieszka Holland, Ewa Kuryłowicz, Marcin Kydryński i Jacek Poremba.

'Opowieść o domu''Opowieść o domu' fot. opowiescodomu.pl

Definicji domu jest prawdopodobnie tyle, co ludzi, lecz każda z nich w równie ciekawy sposób oddaje tę niezwykłą relację człowieka z przestrzenią, opartą na poczuciu komfortu i bezpieczeństwa. Firma deweloperska Invest Komfort postanowiła zapytać uznanych artystów o ich relację z domem, a następnie zebrać  historie w wyjątkowym albumie „Opowieść o domu". To wspaniałe przedsięwzięcie celebrujące architekturę, inspirujące przestrzenie i historie o domowym ognisku w kontekście człowieka. 

W albumie opublikowano rozmowy z bohaterami, a każdy z nich przedstawił zupełnie odmienną interpretację domu. Mamy więc wybitną reżyserkę Agnieszkę Holland, podróżnika Marcina Kydryńskiego, architektkę prof. Ewę Kuryłowicz, jednego z najbardziej uznanych polskich fotografów Jacka Porembę i kuratorkę sztuki Andę Rottenberg.

'Opowieść o domu''Opowieść o domu' fot. opowiescodomu.pl

Dom jest odbiciem człowieka. Mogę powiedzieć, że „Pokaż mi, jak mieszkasz, a powiem Ci, kim jesteś". Podobnie myślę, kiedy dyskutuję o scenografii do filmów, że ten mój bohater musi mieszkać w Takim wnętrzu, musi mieć Taki dom. Kiedy pracowałam z Alanem Starskim, z którym wcześniej Andrzej Wajda stworzył „Panny z wilka" wiedziałam, że to jest niebywały scenograf. Urządził nie tylko cały ten domek, cały ten, jakby, dworek, ale że we wszystkich szafach i szufladach wszystko było urządzone. Jak jakiemuś aktorowi przyszłoby do głowy, żeby otworzyć szufladę, to tam były rzeczy, które powinny być.

- A. Holland, reżyserka

Agnieszka Holland - najwybitniejsza polska reżyserka i scenarzystka. Od 2020 roku przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej. Laureatka kilkudziesięciu nagród filmowych w kraju i za granicą. Trzykrotnie nominowana do Oscara.

'Opowieść o domu''Opowieść o domu' fot. opowiescodomu.pl

Dom dla mnie jest od zawsze bezpiecznym schronieniem, jest taką przystanią. W Tanzanii na wschodnim wybrzeżu Afryki jest miasto Dar es Salaam, które, jakby przetłumaczyć jego arabską nazwę, to brzmiałoby „Bezpieczna Przystań", takie miejsce, w którym można się schronić przed wiatrem. Podobnie zresztą z Lizboną, jej pradziejowa nazwa nawiązuje do bezpiecznej zatok i tym zawsze jest dla mnie dom. Przez ostatnich lat, blisko 40 jestem właściwie nieustannie w drodze i częstokroć są to miejsca dosyć boleśnie doświadczone przez historię czy przyrodę. Kiedy się jest w takich ekstremalnych warunkach, człowiek myśli sobie czasami „Co ja tutaj właściwie robię? Ja chcę do domu". Do tego przysłowiowego domu, w którym człowiek schroni się przed grozą współczesnego świata.

- M. Kydryński,  dziennikarz i podróżnik

Marcin Kydryński - dziennikarz muzyczny, autor tekstów, producent, fotograf i pisarz. Pasjonat radia („Siesta" została jedną z najpopularniejszych audycji w historii Trójki) i zapalony wędrowiec (25 lat podróży po Afryce).

'Opowieść o domu''Opowieść o domu' fot. opowiescodomu.pl

Dom nie jest dla mnie pojęciem czysto fizycznym. Dom, to jest pewien rodzaj energii, to nie muszą być cztery zamknięte ściany, to są ludzie, którzy wypełniają ten dom tak naprawdę. Bo czym jest dom bez ludzi? Jest opuszczoną, smutną przestrzenią.To ludzie tworzą dom. Jedno z najważniejszych uczuć, jakie lubię, które pojawia mi się, kiedy zjawiam się w domu to jest uczucie ciszy, uczucie, że słyszę, że nic nie słyszę. To jest pewien rodzaj spokoju i ciszy, która powoduje, że pojawia się taka świadomość nicniesłyszenia i to jest coś, co uwielbiam, jak się w domu pojawia.

Jacek Poremba - fotograf specjalizujący się w fotografii modowej, portretowej i reklamowej. Jest autorem wielu okładek płyt, m.in. Kasi Nosowskiej, Kory i Marii Peszek. Ważnym elementem działalności artystycznej Jacka Poremby jest jego współpraca z Operą Narodową, w tym praca nad plakatami operowymi dla takich reżyserów, jak Mariusz Treliński i Krzysztof Warlikowski. Artysta podczas podróży do Sudanu rozpoczął swoje autorskie projekty: „Portret" i „Krajobraz".

Poza rozmowami z bohaterami album stanowi cenną bazę wiedzy o architekturze i sztuce.  Znajdziemy tam teksty pełne ciekawostek i anegdot na temat ikon designu, przeczytamy o architektach i urbanistach oraz ideach, którymi się kierują, a także znajdziemy mnóstwo inspiracji. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.