Pierwotnym domem bananowców była Azja oraz Australia. Z czasem pojawił się też na terenach Ameryki Południowej oraz Środkowej. Uprawa bananowca w domu jest nietrudna. Najczęściej w doniczkach hoduje się bananowca karłowatego, który osiąga wysokość do 2 m. Nawet w warunkach domowych jest on w stanie wydać owoce.
Donica i podłoże dla bananowca
Bananowiec w dość szybkim tempie osiąga spore rozmiary. Przede wszystkim należy posadzić go w sporej donicy o śr. 40-50 cm. Najlepsze dla bananowców jest podłoże o neutralnym pH, przepuszczalne i z warstwą drenażową.
Temperatura
Latem bananowiec preferuje temperaturę 22-25 st. C, natomiast zimą ok.17-19 st. C.
Podlewanie bananowca
Bananowce potrzebują obfitego podlewania, szczególnie latem. Ziemia powinna być stale jednakowo i umiarkowanie wilgotna. Korzenie nie mogą jednak stać w wodzie. Zimą podlewamy bananowce nieco oszczędniej, nie dopuszczając jednocześnie do całkowitego przesuszenia podłoża.
Stanowisko
Bananowiec potrzebuje też bardzo dużo światła niezależnie od pory roku. Latem uważajmy jedynie na ostre słońce, gdyż może ono poparzyć ich liście. Zimą, gdy słońca jest niewiele, roślinie bardziej dokucza brak światła niż jego nadmiar.
Nawożenie
Bananowce odwdzięczą się pięknymi liśćmi - barwą i szybszym przyrostem, jeśli do podlewania raz w tygodniu dodamy nawóz do roślin zielonych.
Właściwie pielęgnowane bananowce, po kilku latach uprawy mogą zakwitnąć i wydać owoce. Aby tak się stało, należy przestrzegać powyższych wskazówek dotyczących wymagań i pielęgnacji, i uzbroić się w cierpliwość. Może to potrwać nawet 4-5 lat. Wprawdzie owoce z uprawianych w naszych domach bananowców smakiem nie dorównają tym z tropików, ale także będą jadalne. Ich pojawianie się na roślinie z pewnością dostarczy nam satysfakcji z ich uprawy.