Wystawa "Why war" w Muzeum Śląskim. Wojna w Ukrainie wciąż trwa

Mija rok od czasu napaści na Ukrainę. Artyści z różnych krajów, poprzez swoją twórczość wyrażają sprzeciw wobec wojny. Od 22 lutego 2023 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach można podziwiać najnowszą wystawę plakatu "Why war?"

Wystawa 'Why war?'Wystawa 'Why war?' fot. muzeumslaskie.pl

Wystawa antywojennych plakatów "Why war" w Muzeum Śląskim 

W 2014 roku Rosja zajęła Krym i rozpoczęła wojnę na wschodzie Ukrainy. Rosyjska inwazja w 2022 roku rozpętała pełnoskalową wojnę. Dzisiaj walka toczy się na różnych poziomach, w tym także na froncie artystycznym i kulturowym. Nowo otwarta wystawa plakatu "Why war?" zorganizowana w Muzeum Śląskim w Katowicach, ukazuje pełne oblicze rosyjskiej inwazji w wymiarze artystycznym. Ma za zadanie przypomnieć nam wszystkim, że wojna wciąż trwa. Artyści poprzez swoje prace mówią o realiach wojny w Ukrainie, uwieczniają najważniejsze wydarzenia, tragedie, nastroje ludzi i pomagają utrwalić ducha tego czasu. 

Wystawa obejmuje zbiór prac stworzonych przez młodych artystów, z Ukrainy, ale też z Polski, Czech, Japonii, Brazylii, Peru i innych krajów. Każde z dzieł do wydarzeń związanych z rosyjską inwazją, o których – według Alforovej, kuratorki wystawy – "nie mamy prawa zapominać dzisiaj." W założeniu pomysłodawców wystawy ma ona skłaniać do refleksji na temat wojny w Ukrainie, a przy tym wzmocnić w twórcach antywojennych dzieł poczucie, że ich aktywność jest ważna i zauważalna.

Plakaty, które wybrałam, naświetlają różne aspekty wojny, którą prowadzi dzisiaj Rosja na terenach Ukrainy. Niektóre mówią o wielkich tragediach, które wydarzyły się w konkretnych miastach, takie jak Bucia, Irpień, Mariupol, Izium. Niektóre – pokazują oblicze wroga, z którym musieliśmy jako naród stanąć twarzą w twarz. Są też takie, które odzwierciedlają doświadczenia bólu i cierpienia, strach, a jednocześnie odwagę i siłę, tych, którzy stawiają opór tej przemocy, która ma miejsce w dzisiejszych czasach w Ukrainie. Zależało mi na tym, żeby pokazać szerokie spojrzenie na wojnę w Ukrainie

– dodaje kuratorka.

Wystawę będzie można oglądać na zewnętrznym terenie Muzeum Śląskiego w terminie 22.02.2023–31.08.2023.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.