Urban Crystals, czyli portal przyszłości. Rzeźby Oskara Zięty podbijają Dubaj!

Podczas 14. edycji targów Art Dubai, Oskar Zięta prezentuje Urban Crystals - swoją koncepcję portalu przyszłości. Na uwagę zasługuje także innowacyjna technika wykonania rzeźb.

Urban CrystalsUrban Crystals fot. zietastudio

Rzeżby Oskara Zięty w Dubaju

Urban Crystals to jeden z największych projektów Oskara Zięty. Wystawiony jest w Dubaju w ramach targów Art Dubai. Można go podziwiać przy budynku Under The Gate do 20 września 2023 roku. Instalacja składa się z olbrzymich kryształów, które zostały wykonane z blachy ze stali nierdzewnej. Bliskość budynku DIFC Gate o charakterystycznej architekturze wydaje się dodatkowo synchronizować z Urban Crystals.

Urban CrystalsUrban Crystals fot. zietastudio

Urban Crystals, obiekty przyszłości

Urban Crystals to konfiguracja obiektów lustrzanych, zawierających zarówno kształty geometryczne, jak i gładkie, płynne przejścia. Polerowane powierzchnie odbijają światło, które ponownie przenika się i zakrzywia w efekcie, tworząc grę refleksów i cieni. 

Gra światłem – załamania, odbicia, rozproszenia – pozwala nam na odmienną interpretację tego, co widzimy w zależności od pory dnia i roku. Kryształy odzwierciedlają istniejącą rzeczywistość, jednocześnie zakrzywiając ją w wielowymiarowe ramy. Każdy zatem odbiera dzieło indywidualnie.  Obiekty, które tworzy Oskar Zięta, to niezwykły efekt połączenia poetyckiej wizji i autorskiej technologii.

W Parku Rzeźby podczas 14. edycji targów Art Dubai Oskar Zięta zaprezentuje Urban Crystals, przypominającą hipersześcian koncepcję portalu przyszłości. To narracje o miejskim krajobrazie, naturze i człowieku oprawione w abstrakcję. Kryształy odzwierciedlają istniejącą rzeczywistość, jednocześnie zakrzywiając ją w wielowymiarowe ramy – działając jak nowoczesne miejskie kalejdoskopy. Każdy miejski widz kształtuje diament indywidualnej percepcji, ponieważ wszystko, co widzimy, to odbicie

– czytamy na profilu facebookowym Zieta Studio.

Innowacyjna technologia FiDU

Architekt Oskar Zięta oraz materiałoznawca ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologicznego Phillipp Dohmen stworzyli technikę, dzięki której wyroby stalowe mogą być lżejsze i tańsze, a przy tym równie wytrzymałe. Polega ona na odkształcaniu zespawanych kawałków stali za pomocą sprężonego powietrza. Dzięki nadmuchiwaniu metalu, zwanym również ekspansją wolumetryczną, obiekt zyskuje specyficzne i niepowtarzalne deformacje. Materiał jednocześnie się stabilizuje i zyskuje wytrzymałość przy niewielkim ciężarze własnym. Ta innowacyjna metoda w przyszłości może zrewolucjonizować budownictwo.

Oskar Zięta - architekt, projektant, artysta i innowator. Absolwent architektury na Politechnice Szczecińskiej, stypendysta na Politechnice Federalnej w Zurychu, gdzie rozwijał swoje umiejętności w projektowaniu sterowanym komputerowo i nowoczesnych technologiach produkcyjnych. Laureat wielu prestiżowych nagród z dziedziny designu. Autor technologii deformacji metalu za pomocą ciśnienia wewnętrznego – FiDU, w której tworzy kolekcję unikatowych mebli i obiektów artystycznych, oraz szuka zastosowań w przemyśle.