Wystawa "Stany przemocy" w Londynie - sztuka we współpracy z WikiLeaks ujawnia stany rządowej opresji

Za oglądanie niektórych materiałów z wystawy sztuki zorganizowanej przez Wikileaks w Londynie grozi odpowiedzialność karna. Wystawa będzie dotyczyć metod opresji rządowej i kwestii wolności słowa we współczesnych społeczeństwach, a w jej skład wchodzą między innymi kopie tajnych dokumentów rządowych, które wyciekły w 2010 roku dzięki Julianowi Assange'owi.

Wystawa "States of Violence" w Londynie zgromadziła prace czołowych artystów i aktywistów, odsłaniając formy rządowej opresji. Trwająca od 24 marca 2023 roku do 8 kwietnia 2023 roku buntownicza wystawa jest wystawiana przez londyńską organizację artystyczną non-profit - A/political, zaznaczając tym samym wyjątkową współpracę z WikiLeaks - znaną organizacją pozarządową, która prowadzi stronę z materiałami dotyczącymi ujawniania informacji.

Study of Perspective: House of Parliament, London, United Kingdom (2005)Study of Perspective: House of Parliament, London, United Kingdom (2005) Fot. Ai WeiWei

Kiedy stawka jest tak wysoka, mówienie prawdy jest aktem radykalnym

- stwierdzili Joseph Farrell, ambasador Wikileaks i Chloe Schlosberg, Fundacja Wau Holland.

Ludzie mogą być trzymani przez mury. Uzbrojeni strażnicy mogą obserwować każdy ich ruch. Rządy mogą zrobić wszystko, by ich głos nie dotarł do świata zewnętrznego. Ale idei nie da się zamknąć w klatce. States of Violence ożywia tę prawdę i pokazuje poprzez sztukę i kulturę, że uwięzienie Assange'a nie powstrzyma tego, co zostało już wprowadzone w życie, że prawda nie może pozostać nieopowiedziana. Aż do zwycięstwa!

- podzielił się ambasador WikiLeaks.

Serwis informacyjny o charakterze whistleblowingowym WikiLeaks zmienił bieg historii, publikując od momentu uruchomienia w 2006 roku ponad 10 milionów dokumentów zawierających cenzurowane lub zastrzeżone materiały urzędowe. Działanie to umożliwiło demaskatorom na całym świecie ujawnienie wrażliwych dokumentów przy zachowaniu anonimowości.

Nazwa wystawy: ‘States of Violence’

Realizowana przez: a/political | @apoliticalorg we współpracy z Wikileaks | @wikileaks

Gdzie? The Bacon Factory, 6 Stannary Street, Kennington, London 

Kiedy? 24 marca 2023 - 8 kwietnia 2023 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.