50. rocznica śmierci Picassa. Ciekawostki o artyście, o których większość nie miała pojęcia

W kwietniu 2023 przypada 50. rocznica śmierci Pabla Picassa. Sztuka wybitnego artysty budzi ogromne emocje i inspiruje kolejne pokolenia twórców. Sam Picasso był barwną postacią, czego nie da się ukryć.

PicassoPicasso fot. Detroit Insitute of Arts

1. Zdolne dziecko

Mały Pablo na ogół nie przyłączał się do zabaw innych dzieci, wolał rysować. Jak twierdził, nigdy nie rysował „po dziecinnemu", nawet kiedy był bardzo mały. „Rysowałem jak Rafael" - mówił bez przesadnej skromności. 

2. Ojciec Picassa także był malarzem

Ojciec Picassa również był malarzem, wykładowcą, pracował też jako konserwator w muzeum, gdzie często zabierał syna. Nie powinno, więc dziwić, że chłopiec, który od najwcześniejszych lat obserwował rysującego ojca, sam sięgnął po ołówek i pędzel.

3. Pełne imię Picassa

Pełne imię Picassa składa się z 23 słów. Picasso został ochrzczony Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno Maria de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruíz y Picasso.

4. Pierwsze dzieło 

Picasso ukończył swój pierwszy znaczący obraz w wieku 9 lat - „Le picador", mężczyzna jadący konno w walce byków.

5. Burzliwe życie prywatne

Hiszpański malarz był dwukrotnie żonaty, posiadał czworo dzieci z trzema kobietami. Do historii przeszły jego liczne romanse. Jedna z dwóch córek artysty, Paloma Picasso, zrobiła karierę jako projektantka mody.

6. Kultowa koszula w pasy

Kultowa koszula w paski Picassa nie jest zwyczajną częścią garderoby. To koszula w bretońskie paski, która w 1858 roku stała się oficjalnym mundurem francuskich marynarzy w Bretanii. T-shirt ten został zaprojektowany przez Coco Chanel. Ilość pasów reprezentuje każde ze zwycięstwa Napoleona.

7. Pisarz i poeta

Po zakończeniu pierwszego małżeństwa, Picasso zainteresował się poezją, stworzył wtedy dwie surrealistyczne sztuki. W latach 1935-1959 Picasso napisał ponad 300 wierszy.  Plotki głosiły, że Picasso przewidywał, że będzie znany bardziej z poezji niż z obrazów.

8. Ogromny dorobek artystyczny

Przez całe życie Picasso stworzył około 147 800 dzieł, na które składają się: 13 500 obrazów, 100 000 grafik i rycin, 300 rzeźb i ceramiki oraz 34 000 ilustracji. 

9. Był zafascynowany polskim folklorem

W 1948 roku Pablo Picasso spędził kilkanaście dni w Polsce. Zachwycił się wtedy polskim folklorem. Po powrocie wykonał wiele grafik w tym nurcie przedstawiających swoją ówczesną partnerkę Françoise Gilot w kożuszku, który zakupił dla niej w Krakowie. Swoje obrazy zatytułował "Kobieta w polskim okryciu"

10. Miłośnik prostoty

Pomimo wielkiego sukcesu i pieniędzy, Picasso zachował swoje dawne upodobania. Preferował proste, skromne posiłki, pił przeważnie wodę, czasami wino. Zupełnie nie dbał o elegancki ubiór, zgodny z trendami mody. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.