Jak znaleźć swój styl we wnętrzu? 7 kroków do funkcjonalnego i pięknego domu, idealnego dla nas

Zastanawiasz się jak urządzić swoje wnętrze? W sieci znajdziemy naprawdę sporo inspiracji, ale bez odpowiedniej wiedzy i ustalonego kierunku działania, natłok zdjęć i obrazów może wywołać tylko niepotrzebny mętlik i niepokój. Od czego w ogóle powinniśmy zacząć?

Jak znaleźć swój styl we wnętrzu?Jak znaleźć swój styl we wnętrzu? fot. archiwum prywatne

1. Rozpocznij od zdefiniowania tego, co ci się nie podoba

Wiele osób ma problem z określeniem co im się konkretnie we wnętrzu podoba. Albo też podoba im się tak dużo rzeczy, że nie są w stanie zdecydować się na konkretne z nich.  Dlatego najłatwiej jest zacząć od tego, czego na pewno nie chcielibyśmy widzieć w naszym domu i co nie jest zupełnie w naszym guście. To idealny punkt wyjścia do dalszych działań. 

2. Doświadczaj, doświadczaj i jeszcze raz doświadczaj!

Na pewno każdy z nas ma za sobą doświadczenia przebywania w miejscu, które szczególnie nam się podobało i zrobiło na nas duże wrażenie. Przestrzeni, w której czuliśmy się wyjątkowo dobrze, "jak w domu". Warto przywołać w myślach te momenty i zadać sobie pytania: Co konkretnie zrobiło na nas największe wrażenie? Jaka była tam kolorystyka? Jaki metraż miało pomieszczenie? Jakie kolory i materiały dominowały we wnętrzu? Po takiej burzy mózgu, jesteśmy coraz bliżej znalezienia własnego stylu we wnętrzu.

Pamiętajmy, że inspiracje możemy znaleźć dosłownie wszędzie - w restauracji, kinie, na wyjeździe wakacyjnym, czy też w domu u naszych znajomych. 

3. Zadbaj o potrzeby swoje i domowników

Singiel zupełnie inaczej będzie aranżował swoją przestrzeń niż para, a jeszcze inaczej rodzina z dzieckiem. Każde z nich będzie zwracało uwagę na inne elementy. Im więcej osób pojawi się w danej przestrzeni, tym bardziej złożone stanie się jej projektowanie. Warto od razu założyć, że wszystko jest zmienne i być może za jakiś czas, kiedy w domu pojawią się kolejni domownicy, pewne rozwiązania nie sprawdzą się już tak dobrze, jak obecnie. 

4. Zwracaj uwagę na trendy, ale nie podążaj za nimi ślepo

Trendy istnieją nie tylko w modzie. Może we wnętrzach nie zmieniają się one tak często, ale jak najbardziej istnieją. Pewne rzeczy mają swoją datę ważności. Niektóre rozwiązania, formy czy materiały ewidentnie zagoszczą w domach tylko na jakiś czas. Panujące trendy to czynnik, który warto brać pod uwagę. Zawsze bezpieczniej jest jednak postawić na ponadczasową bazę w przypadku takich elementów jak: ściany, podłogi, okna, a dodatki i mniejsze elementy dekoracyjne wybierać kierując się obowiązującymi trendami. 

Ja podczas urządzania swojego mieszkania, postawiłam na szarości i proste formy. Uwielbiam nowoczesne, minimalistyczne wnętrza, ale sterylne biele nie są dla mnie. Dlatego zdecydowałam się na wyrazisty odcień szarego, w cieplejszej tonacji. Uważam, że jest to świetna baza i tło dla mebli i dodatków. Te zaś staram się wybierać, kierując się panującą modą. 

5. Szukaj inspiracji w Internecie

Na portalach takich jak Instagram czy Pinterest znajdziemy całe mnóstwo inspiracji. Dodatkowo na tym drugim, możemy tworzyć sobie tablice tematyczne i przypinać na nie obrazy z wnętrzami, które najbardziej nam się podobają. Skatalogowane zdjęcia uporządkują nam nasze upodobania i pomogą znaleźć w tym wszystkim wspólny mianownik. A jeśli uda nam się zawęzić nasze upodobania do konkretnego stylu - mamy jeszcze prościej. W przypadku, kiedy decydujemy się połączyć w jednym wnętrzu różne style - ograniczmy się do dwóch, ustalając przy tym styl dominujący i dodatkowy. Chyba, że potrafimy zrobić to w sposób umiejętny, a wszystko jest dobrze przemyślane. 

6. Przenieś daną inspirację do swojego wnętrza

I tu warto spojrzeć na wybrane inspiracje w sposób analityczny, zadając sobie następujące pytania - czy dane rozwiązanie przeniesione do mojego wnętrza będzie wyglądać równie dobrze? Czy mam wystarczającą ilość miejsca? Czy np. decydując się na czarną baterię w łazience, jestem gotowy/gotowa na częstsze sprzątanie albo akceptuję fakt, że osad i kurz będzie na niej bardziej widoczny niż w przypadku chromowej czy złotej? A jeśli podoba mi się skóra, to czy wybierając skórzaną sofę, godzę się z tym, że dotykowo nie będzie ona równie miękka i przyjemna jak welurowa?

7. Nie bój się eksperymentowania i popełniania błędów

Jeśli nie mamy dużego doświadczenia w urządzaniu wnętrz, a często, nawet jeśli je posiadamy, nie da się wyeliminować błędów. Nie można wszystkiego przewidzieć i czasem najzwyczajniej nie pomyśli się o danej rzeczy czy nie weźmie się jakiegoś aspektu pod uwagę. A później okazuje się, że jednak ta decyzja nie była najlepsza. "Uczymy się na własnych błędach" -  to bardzo prawdziwe powiedzenie.

Teoria to jedno. Sprawdźcie powyższe wskazówki w praktyce. Poszukiwanie własnego stylu we wnętrzu może być naprawdę przyjemne. To okazja do świetnej zabawy, poznania siebie i swoich potrzeb, a także drugiego człowieka, z którym dzielimy przestrzeń. 

A poniżej trochę inspiracji: 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.