Kwiat hedera w domu. Jakich warunków potrzebuje wiecznie zielony bluszcz?

redakcja Cztery Kąty, W materiale zamieszczono linki i grafiki reklamowe
02.03.2023 10:49
Hedera helix, czyli bluszcz doniczkowy to jedno z najbardziej dekoracyjnych pnączy. Jakie warunki zapewnić roślinie, by wspaniale rosła w naszym domu? Podpowiadamy!

Hedera helixHedera helix fot. shutterstock

Bluszcz domowy

Hedera helix jest gatunkiem wiecznie zielonego pnącza znanego jako bluszcz. Roślina występuje na terenie Europy z wyjątkiem jej północnych i wschodnich krańców. W naturalnym środowisku hedera cechuje się szybkim wzrostem i pokaźnymi rozmiarami.

Jej domowa odmiana "Wonder" odznacza się znacznie powolniejszym tempem wzrostu, a jej rozmiar można regulować za pomocą przycinania. Dodatkowo odmiana domowa ma tendencję do samoistnego zagęszczania. Jej bujne, gęste pnącza to niesamowita ozdoba. Najpiękniej prezentuje się jako swobodnie zwisająca, zielona girlanda. Doskonale komponuje się ustawiona wśród innych roślin, co tworzy razem domową dżunglę. 

Ogromną jej zaletą, poza niesamowitym wyglądem, jest zdolność do oczyszczania powietrza z toksyn.

Hedera helix w domu - wymagania 

Hedera z łatwością dostosowuje się do warunków panujących w otoczeniu, co sprawia, że jej uprawa w domowych warunkach jest stosunkowo prosta. Nawet po lekkiej utracie liści bluszcze są w stanie szybko wrócić do siebie. Mimo to, rośliny te najlepiej będą się czuły w dość chłodnych pomieszczeniach. Latem optymalna dla nich temperatura wynosi 20-24°C, zimą 16-21 stopni.

Bluszcz preferuje dużą wilgotność powietrza oraz podłoża. Zimą, gdy pomieszczenia są ogrzewane,  może być potrzebne zraszanie liści. Wszystkie bluszcze lubią glebę dobrze nawodnioną, co oznacza, że należy podlewać je dość często. Wiosną i latem, rośliny należy podlewać ok. 2 razy w tygodniu, zimą podlewanie  można ograniczyć do 1 razu w tygodniu. Rośliny te najlepiej rosną w mieszance przepuszczalnej, dlatego warto stosować do ich uprawy podłoża torfowe, o odczynie lekko kwaśnym. Dla lepszego odpływu wody na dno doniczki warto dodać trochę keramzytu.

Hedera źle znosi pełną ekspozycję na słońce, idealnym dla niej będzie częściowo zacienione miejsce. Roślinę od wiosny do jesieni warto zasilić raz na dwa tygodnie nawozem przeznaczonym dla roślin zielonych.