Jakie warzywa sadzić obok siebie? Uprawa współrzędna w przydomowym ogrodzie

Wybór warzyw, które sadzimy obok siebie w ogródku może wpłynąć na ich wzrost. Warto więc wybierać tak warzywa, aby ich wzajemne sąsiedztwo wpływało pozytywnie na rozwój i jakość plonów.

Warzywa w przydomowym ogródkuWarzywa w przydomowym ogródku Fot. Unsplash

Właściwe sąsiedztwo warzyw w ogrodzie jest równie ważne jak dobrej jakości gleba i odpowiednie podlewanie. 

Odpowiednio dobrane warzywa wspierają swój prawidłowy rozwój i przeciwdziałają atakowaniu ich przez wiele chorób i szkodników. Uprawa współrzędna, czyli taka, która opiera się na wykorzystaniu minimum dwóch gatunków roślin uprawianych obok siebie, zapewnia warzywom wiele korzyści. Wśród nich możemy wymienić między innymi: 

  • zdrowe i obfite plony
  • ograniczenie porostu chwastów
  • ochronę przed szkodnikami

Najbardziej znanym przykładem warzyw, które sadzimy obok siebie jest marchew i cebula. Warzywa te chronią się nawzajem przed występowaniem wielu szkodników, między innymi połyśnicy marchwianki. 

Sadząc pomidory z bazylią, zapewniamy ochronę pomidorów przed przędziorkami, mszycami i mączlikiem szklarniowym. Dodatkowo sąsiedztwo bazylii może przyciągnąć pszczoły, które będą zapylać kwiaty pomidora. 

Bazylia jest również świetnym sąsiadem dla ogórków czy drzew moreli. 

Sadzenie warzyw na wiosnęSadzenie warzyw na wiosnę Fot. Unsplash

Warzywa kapustne lubią się z koprem, nie tylko na talerzu. Dzięki uprawie współrzędnej tych warzyw możemy zmniejszyć ryzyko ataku bielinka kapustnika, który nie toleruje aromatu kopru.

Mięta, brokuły i fasola - będą dobrze rosły w swoim sąsiedztwie. Mięta odstrasza mrówki oraz pchełki ziemne, chroniąc tym samym swoich sąsiadów.  

Jakich warzyw nie należy sadzić obok siebie?

Unikaj sąsiedztwa fasoli, czosnku, cebuli i buraków. Fasola może hamować wzrost tych warzyw. 

Rzodkiewka, kapusta i pomidory - takie połączenie może opóźnić kwitnienie pomidorów a także opóźnić ich dojrzewanie. 

Pomidory z papryką i ogórkami - Rośliny te mają wiele wspólnych chorób i szkodników przez co są atakowanie w większym nasileniu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA