Kwiaty do łazienki bez okna. Dla tych gatunków to idealne warunki!

Posiadanie łazienki bez okien wcale nie oznacza rezygnacji z żywych roślin w tym miejscu. Oto zestawienie cieniolubnych i wytrzymałych roślin doniczkowych, najlepszych gatunków do uprawy w łazienkach.

Kwiaty do łazienki bez oknaKwiaty do łazienki bez okna fot. shutterstock

Kwiaty do łazienki bez okna

Nie ma żadnych wątpliwości, że  światło słoneczne jest niezbędne dla roślin. Światło sprawia, że kwiaty mogą się rozwijać i pięknie prezentować. Co jednak zrobić, jeśli chcemy umieścić kwiaty w pomieszczeniu bez okien? Wydawać by się mogło, że jedyną opcją są sztuczne rośliny. Okazuje się jednak,  że specyficzne warunki, panujące w łazience, pozwalają na hodowanie w niej roślin, nawet jeśli nie znajduje się tam okno. Są to gatunki roślin cieniolubnych, lubiących dużą ilość wilgoci. Czy zatem można je hodować w ciemnym pomieszczeniu? Tak, ale pod warunkiem, że będą regularnie wystawiane na działanie promieni słonecznych lub doświetlane lampami.

Umieszczając kwiaty w łazience, warto stosować się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim, należy unikać zalewania roślin wodą podczas kąpieli, czy mycia rąk. Oprócz tego, kwiaty trzeba trzymać z dala od chemicznych środków i detergentów. Ponadto, niezbędne będzie sztuczne oświetlenie, odpowiednio nakierowane na rośliny.

Jakie kwiaty nadają się do łazienki bez okna?

Wybierając kwiaty do łazienki bez okna, warto postawić na wytrzymałe i odporne gatunki, lubiące półmrok i dużą wilgotność powietrza. Dobrym wyborem będzie bluszcz. Jest to roślina, która świetnie odnajduje się w ciemnych i wilgotnych łazienkach. Przy uprawie bluszczu, warto dbać, aby jego podłoże było cały czas wilgotne.

Idealne kwiaty do łazienki bez okna, to zamiokulkasy. Gatunek preferuje stanowiska półcieniste, toleruje także całkowite zacienienie. Należy do kwiatów ciepłolubnych i niestraszna mu wysoka temperatura. Jedyne, co może mu zaszkodzić to przelanie oraz przeciągi.

Sansewieria to odporny gatunek, który poradzi sobie w łazience bez okna. Warunkiem dobrego wzrostu i rozwoju jest, aby pomieszczenie było regularnie wietrzone. Roślina ta nie wymaga częstego podlewania i dobrze rośnie w cieniu. 

Doskonałe kwiaty do łazienki bez okien to aloesy. Należą do sukulentów i mają niewielkie wymagania. Jak każdy kwiat, także aloes potrzebuje do życia światła słonecznego, dlatego warto go sztucznie doświetlać. Od czasu do czasu warto wystawić okaz na światło słoneczne.

Inną rewelacyjną opcją będzie zakup aglaonemy. Zaliczana jest ona do roślin tropikalnych, które bardzo dobrze rozwijają się w półmroku. Roślina dobrze odnajduje się w wilgotnych pomieszczeniach.

Klasyczny kwiat do łazienki bez okna to paprotka. Roślina ta ponownie pojawia się w polskich domach. Warto wybrać do łazienki starsze okazy, które preferują cień. Młodsze paprotki potrzebują więcej słońca.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.