Dom modułowy - szybka budowa i niskie koszty?

Domy modułowe cieszą się coraz większą popularnością. Powstają z prefabrykatów i cechuje je wyjątkowo krótki czas budowy, który może trwać mniej niż miesiąc. Przedstawiamy zalety i wady technologii modułowej.

Domy modułoweDomy modułowe fot. shutterstock

Czym charakteryzują się domy modułowe?

Modułowe domy buduje się zatem zupełnie inaczej niż tradycyjne budynki mieszkalne. Domy modułowe powstają z gotowych elementów. Takie moduły wytwarzane są w fabryce, na placu budowy wystarczy je tylko odpowiednio połączyć. Budowa domu w technologii modułowej jest więc znacznie szybsza niż tradycyjna, co jest jej ogromną zaletą.

Technologia modułowa charakteryzuję się dużą precyzją, gdyż elementy konstrukcyjne powstają w warunkach fabrycznych z użyciem zaawansowanych programów i maszyn. Minimalizuje to ryzyko błędów, które często mają miejsce podczas tradycyjnego procesu budowy.

Domy modułowe są od dawna budowane w krajach skandynawskich, USA oraz na zachodzie Europy. Od kilku lat technologia ta również zyskuje na popularności w Polsce. Powoli przestają się nam one kojarzyć z tanimi kontenerami, służącymi jako domki letniskowe. Dzisiaj z modułów powstają efektowne i komfortowe domy mieszkalne całoroczne, ekologiczne i energooszczędne. Pod wieloma względami wcale nie ustępują budynkom tradycyjnym, a w niektórych kwestiach nawet je przewyższają.

W Polsce istnieje już wiele firm oferujących gotowe domy modułowe. Zamówić można zarówno niewielki obiekt wypoczynkowy, jak i w pełni funkcjonalny dom jednorodzinny całoroczny. 

Dom modułowy: zalety i wady

Domy modułowe, choć cieszą się coraz większym zainteresowaniem, mają swoje wady i zalety, które warto poznać, zanim podejmie się decyzję o inwestycji. 

Budowa domu stawianego w technologii tradycyjnej trwa zazwyczaj rok czy nawet dłużej. Natomiast łączny czas budowy domu modułowego to 2 -3 miesiące, z czego najwięcej zajmuje wykonanie modułów, a sam proces montażu to dosłownie kilka dni. 

Czas to ogromna, ale nie jedyna korzyść, jaką daje zamówienie domu modułowego. Wybierając taką usługę, nie musimy angażować swojego czasu i energii w proces budowy. Wszystkim zajmuje się ekipa wyspecjalizowana w takich konstrukcjach. Technologia modułowa uniezależnia nas od pogody. Istotne jest także to, iż dom modułowy jest mobilny, można go przewozić. Takiej swobody nie daje nam budownictwo tradycyjne.

Za wadę domów modułowych można uznać ich stosunkowo wysoką cenę. Chociaż często są to i tak mniejsze kwoty niż w przypadku budowy domu tradycyjnego. Stawiając dom tradycyjny, zazwyczaj rozkładamy wydatki w czasie, nawet na lata. W przypadku domu modułowego musimy naraz zebrać całą kwotę, która pokryje inwestycję. Natomiast, o czym warto wspomnieć, domy prefabrykowane mogą być nawet o 70% tańsze w utrzymaniu niż domy murowane.

Technologia produkcji stawia pewne ograniczenia w kształtowaniu ich formy. Obserwujemy dużą powtarzalność projektów domów modułowych i dominujący, minimalistyczny styl.

Copyright © Agora SA