Siudmak Universum - wystawa twórczości Wojciecha Siudmaka. Jego dzieła stały się inspiracją przy tworzeniu najnowszej ekranizacji "Diuny"

Wystawa prac Wojciecha Siudmaka. Do 11 czerwca w Ratuszu Głównego Miasta można oglądać dzieła legendy polskiego malarstwa, które inspirowały wielu światowych artystów, w tym reżysera Denisa Villeneuve'a podczas przygotowywania ekranizacji "Diuny".

Siudmak UniwersumSiudmak Uniwersum fot. Muzeum Gdańska

Prace Wojciecha Siudmaka w Ratuszu Głównego Miasta

Na wystawie twórczości Wojciecha Siudmaka, malarza i rzeźbiarza nurtu realizmu fantastycznego, będzie można zobaczyć ponad 60 dzieł legendy polskiego malarstwa, w tym najsłynniejsze obrazy, rysunki oraz rzeźby.

Jak mówi sam artysta, nie maluje on własnych snów ani wizji stworzonych pod wpływem środków chemicznych, jak wielu innych surrealistów. Fascynują go odkrycia i teorie naukowe, ale także harmonia muzyki Chopina czy Pucciniego. Jego twórcza wyobraźnia wynika z żywej i autentycznej fascynacji światem, nauką i ludzkim umysłem.

Uniwersum Wojciecha Siudmaka to kosmiczna przestrzeń wrażliwości artystycznej i wyobraźni, gdzie nie ma prostych odpowiedzi ani trywialnych rozstrzygnięć. To świat równoległy, jednocześnie z przeszłości i przyszłości, w którym odnajdą się ludzie o otwartych umysłach i wrażliwi na piękno. Nic dziwnego, że pokochali go twórcy kinowi, tacy jak Fellini czy Lynch, a Villeneuve myślał jego obrazami, ekranizując "Diunę"

- mówi kurator wystawy.

Wojciech Siudmak inspiruje największych światowych twórców

Wojciech Siudmak jest malarzem, zajmuje się rysunkiem, rzeźbą i wzornictwem. Urodził się 1942 r. w Wieluniu, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i École de Beaux Arts w Paryżu i od ponad 50 lat mieszka i tworzy we Francji.

Do grona jego wielbicieli można zaliczyć wspaniałych twórców kina m.in. Federico Felliniego, George'a Lucasa, Jean-Jacques Annauda i Denisa Villeneuve'a oraz wielu innych artystów i intelektualistów.

Dzieła Siudmaka były wielokrotnie wykorzystywane jako plakaty muzyczne, teatralne i filmowe. Stały się symbolami znakomitych wydarzeń, jak Festiwale Filmowe w Montrealu, Paryżu i Cannes. Trzykrotnie zaprojektował plakat Festiwalu Filmowego w Cannes. Obrazy artysty pojawiają się na okładkach płyt i książek, w scenografiach teatralnych i operowych. Niektóre z jego najbardziej rozpoznawalnych obrazów ilustrują adaptacje oper Giacoma Pucciniego, Richarda Straussa, Giuseppe Verdiego czy Krzysztofa Pendereckiego. Reprodukcje jego prac zdobią okładki książek Franka Herberta, autora "Diuny" czy Philipa K. Dicka. Wiele jego prac znajduje się w kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie. 

Wystawa Siudmak Universum w Gdańsku potrwa do 11 czerwca 2023 roku.

Copyright © Agora SA