Kalia ogrodowa - budzimy kalie po zimie!

redakcja Cztery Kąty, W materiale zamieszczono linki i grafiki reklamowe
13.03.2023 18:04
Wyjątkowe kwiaty i dekoracyjne liście. Kalie ogrodowe zdobyły ogromną popularność w Polsce. Jak wybudzić te rośliny po zimie?

Kalie ogrodoweKalie ogrodowe Fot. Pixabay

Kalie ogrodowe przez ostatnie lata zdobywały coraz większą popularność w naszym kraju. Uwielbiamy je w naszych ogrodach i nie tylko ze względu na niezwykle dekoracyjne liście i eleganckie piękne kwiaty. Z powodzeniem można je uprawiać w domu i cieszyć się pięknymi kwiatami przez cały rok. 

Jeśli jednak zdecydujemy się na uprawę w ogrodzie, będziemy cieszyć się tą zachwycającą rośliną w lipcu i sierpniu. Jednak w tym przypadku koniecznie należy wykopać kalie we wrześniu lub październiku i przesadzić je do doniczek z torfem. Już na początku września warto również ograniczyć podlewanie, dzięki temu roślina lepiej zniesie transfer. 

Piękne kwiaty kalii ogrodowejPiękne kwiaty kalii ogrodowej Fot. Pixabay

Przez zimę kalie ogrodową przechowujemy w pomieszczeniu w którym temperatura nie spadnie poniżej 2 stopni Celsjusza i nie wzrośnie powyżej 10. Polecane są pomieszczenia, do których dochodzi światło słoneczne, jednak nie jest to bezwzględnie wymagane. 

Jak wybudzać kalię po zimie?

Już na początku marca należy przenieść roślinę do jasnego pomieszczenia z temperaturą pokojową i zacząć regularne podlewanie. Dzięki temu stopniowo wybudzimy ją po zimie i przygotujemy na wyniesienie na dwór. 

Jest to również dobry moment by rozdzielić duże kłącza na mniejsze części. Dzięki temu będziesz cieszyć się kilkoma roślinami zamiast jednej. 

Wybudzone po zimie rośliny można przesadzić na zagon w drugiej połowie maja.