Jakie kwiaty sadzić w marcu? Sprawdź, na które gatunki jest już czas

Za oknem powoli robi się coraz cieplej. W marcu następuje oficjalne rozpoczęcie wiosny, a ogród zaczyna powoli budzić się ze swojego zimowego snu. Podpowiadamy, jakie gatunki kwiatów możemy sadzić już w tym miesiącu.

Jakie kwiaty sadzić w marcu?Jakie kwiaty sadzić w marcu? fot. pexels

Jakie kwiaty możemy sadzić w marcu?

Marcowe rośliny ozdobne tworzą piękny widok. Liczne kwiaty, zwiastuny wiosny, wynurzają się z ziemi i oczarowują jaskrawymi kolorami. Marzec to idealny czas, by zająć się przygotowaniem kwiatowych rabat do nowego sezonu. Aby w następnych miesiącach zachwycać się wspaniałym widokiem, trzeba wykorzystać marcowy czas na sadzenie roślin kwiatowych.

Sporo gatunków możemy teraz wysiewać na parapecie okiennym na rozsadę, np. szarłat zwisły albo łyszczec. Inne kwiaty, takie jak nagietek lekarski i chaber bławatek, dają się w marcu wysiewać wprost do gruntu. Także tulipany można sadzić w marcu na rabatach.

Jakie kwiaty sadzimy w marcu na balkonie?

Marzec to dobry czas, aby zająć się naszym balkonem. Możemy już posadzić pierwsze kwiaty. Hitem w tym okresie jest bratek ogrodowy. Kwiaty te dostępne są w niezliczonej ilości barw. Bratki wyglądają pięknie wysadzone same w donicach, jednak doskonale prezentują się również w towarzystwie innych kwitnących w tym czasie roślin.

Marzec to czas sadzenia w skrzynkach i doniczkach takich roślin jak: stokrotki, prymulki, dzwonki, fiołki rogate, a także pędzone cebule hiacyntów i żonkili.

Kwiaty, które zimowały w domu, powinny być w marcu przyzwyczajane do warunków zewnętrznych. Należy wystawiać je w dzień w zacienionym i osłoniętym miejscu, oczywiście wtedy, gdy nie ma mrozu. Z czasem można je coraz dłużej zostawiać na słońcu.

Jakie kwiaty sadzimy w marcu na balkonie?Jakie kwiaty sadzimy w marcu na balkonie? fot. shutterstock

Kwiaty, które w marcu możemy sadzić do gruntu

Pod koniec marca, możemy do gruntu wysiewać rośliny, które mają małe wymagania termiczne. Należą do nich m.in. groszek pachnący,  rezeda, gipsówka, ostróżka ogrodowa czy chaber. Pamiętajmy, aby nasiona umieścić w docelowym miejscu, ponieważ rośliny te nie najlepiej znoszą przesadzanie. W marcu do gruntu możemy wysiewać także byliny odporne na niskie temperatury, np. dzwonek karpacki, orlik ogrodowy, aster alpejski, łubin, czy słonecznik. To dobry czas na sadzenie cebul późno kwitnących odmian lilii, traw ozdobnych czy paproci ogrodowych. Prace przeprowadzamy, gdy ziemia całkowicie odmarznie. Wstrzymajmy się z sadzeniem, gdy istnieje ryzyko przymrozków.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.