Kwiaty na balkon. Sprawdź, jakie gatunki posadzić wraz z nadejściem wiosny!

Kalendarzowa wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. Choć jeszcze za wcześnie na nieograniczone wysiewanie nasion do gruntu, kwiatami możemy już śmiało obsadzać doniczki i skrzynki na balkonach czy tarasach.

Kwiaty na balkonKwiaty na balkon fot. shutterstock

Kwiaty na balkon – co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Jakie kwiaty na balkon wybrać i czym kierować się przy wyborze? Przed zakupem sadzonek, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, które pozwolą nam dopasować rośliny do warunków panujących na naszym balkonie czy tarasie. Trzeba wziąć pod uwagę m.in.:

  • Nasłonecznienie balkonu. To, jak długo w ciągu dnia padają promienie słoneczne, jest bardzo istotne. Inne rośliny wybierzemy na zacieniony balkon, a inne na mocno nasłoneczniony. 
  • Strona świata. Niektóre kwiaty lepiej czują się na balkonie południowym, a inne w tym samym miejscu mogą ulec poparzeniu.
  • Nasze upodobania i styl, w jakim urządzony jest balkon. W doborze kwiatów na balkon istotny jest także aspekt estetyczny.  Wybierajmy gatunki, które pasują do wystroju balkonu i wizualnie nam odpowiadają.

Kwiaty na balkon i taras - jakie gatunki teraz posadzić?

Marzec to dobry czas, aby zająć się naszym balkonem. Możemy już posadzić pierwsze kwiaty. Hitem w tym okresie jest bratek ogrodowy. Kwiaty te dostępne są w niezliczonej ilości barw. Bratki wyglądają pięknie wysadzone same w donicach, jednak doskonale prezentują się również w towarzystwie innych kwitnących w tym czasie roślin. Marzec to czas sadzenia w skrzynkach i doniczkach takich roślin jak: stokrotki, prymulki, dzwonki, fiołki rogate, a także pędzone cebule hiacyntów i żonkili. Wybrane przez nas kwiaty umieszczajmy w doniczkach z odpływem. Dobrze jest wykonać także warstwę drenażu. A teraz wystarczy już tylko pamiętać o ich podlewaniu, tak by podłoże było zawsze lekko wilgotne. 

Kwiaty na balkon - jakie wybrać w zależności od nasłonecznienia?

Południowa strona to raj dla odpornych gatunków przepadających za słońcem. Kwiaty, które doskonale sprawdzają się na balkonie południowym, to m.in. astry, dalie, goździki, lewkonie. Jeśli marzą nam się rośliny pnące, możemy sięgnąć po groszek pachnący czy kolorowe powoje.

Na zacieniony balkon dobrym wyborem będą: bratki, begonie bulwiaste, ostróżki, lawenda, niecierpek walleriana. Wiosną fantastycznie sprawdzą się tu niezapominajki i pierwiosnki. Oprócz tego krzewy i pnącza m.in. na bukszpan, przewrotnik, bluszcz oraz bluszczyk kurdybanek. Na zacienionym balkonie doskonale odnajdą się również zioła, np. mięta, kolendra.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.