Shigeru Ban Architects tworzy kartonowe schronienia dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

Znany i nagradzany architekt po raz kolejny niesie pomoc ofiarom katastrof. Jego projekt tymczasowych schronień obecnie realizowany jest w Turcji i Syrii.

Shigeru Ban to japoński architekt urodzony w Tokio w 1957 roku, znany z projektowania innowacyjnych i ekologicznych budynków, w tym budynków tymczasowych, które służą ofiarom trzęsień ziemi, huraganów i innych katastrof naturalnych.

Shigeru Ban jest znany z wykorzystywania nietypowych materiałów w swoich projektach, takich jak karton, rurki papierowe i drewniane belki. Jego prace zwracają uwagę na kwestie zrównoważonego rozwoju i ekologii, a także skupiają się na zapewnieniu mieszkańcom komfortu i bezpieczeństwa.

Jego projekty obejmują wiele różnych rodzajów budynków, w tym muzea, domy prywatne, budynki biurowe, a także hotele i pawilony wystawowe. Wśród najbardziej znanych projektów biura Shigeru Ban Architects znajdują się tymczasowe schroniska dla ofiar trzęsień ziemi w Kobe (1995) i Haiti (2010), a także budynek pomocy społecznej dla uchodźców z Rwandy w Tanzanii (1999).

W 2014 roku Shigeru Ban otrzymał Nagrodę Pritzkera - jedno z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie architektury. 

Instalacja w centrach dla uchodźców w Uman i SłupskuInstalacja w centrach dla uchodźców w Uman i Słupsku Fot. Shigeru Ban Architects

Obecnie Shigeru Ban i jego projekty niosą pomoc w Turcji i Syrii, by pomóc ofiarom niedawnego trzęsienia ziemi. 

Projekt tymczasowych schronień wykorzystywany jest już w kolejnym miejscu na świecie.

Zbudowane z kartonowych rur i tkanin, a ich zbudowanie zajmuje trzem osobom zaledwie pięć minut. Są one świetną odpowiedzią na sytuacje kryzysowe. 

Niedawno Shigeru Ban i jego Fundacja Voluntary Architect's Network, zainstalowali również system PPS w tymczasowych schroniskach w Europie, w których przebywają uchodźcy uciekający przed rosyjską inwazją na Ukrainę. 

Fotografie ze strony Shigeru Ban Architects oraz FB Voluntary Architects Network

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.