Tegoroczna wiosna upłynie pod znakiem designu. Już 15 marca w gmachu Domu Aukcyjnego DESA Unicum rozpocznie się przedaukcyjna wystawa "Design. Rzecz o pięknie", a dzień później wystartuje czwarta edycja pionierskiego projektu "Polska Szkoła Tkaniny".
Na wystawach będzie można obejrzeć unikalny zbiór ponad 200 obiektów – w tym figurki z ćmielowskiej porcelany, serwisy w stylu art déco oraz new look, fajansowe "pikasiaki" z Włocławka, ceramikę artystyczną autorstwa wybitnych artystów plastyków, czy meble kultowych projektantów. Nie zabraknie także kluczowych przedstawicielek i przedstawicieli Polskiej Szkoły Tkaniny – Magdaleny Abakanowicz, Jolanty Owidzkiej czy Wojciecha Sadleya. DESA Design Days to pozycja obowiązkowa zarówno dla wszystkich fanów designu, jak i kolekcjonerów.
Dla wszystkich pragnących zgłębić tajniki piękna sztuki użytkowej i tkaniny artystycznej DESA Unicum przygotowała wyjątkowe wydarzenie. 18 marca, podczas 10. edycji DESA Design Days, eksperci opowiedzą o sekretach polskiego i światowego designu.
Wśród obiektów zaprezentowanych na wystawie znajdzie się około 40 porcelanowych figurek projektowanych na przełomie lat 50. i 60. XX w. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, a produkowanych przez fabryki porcelany lub porcelitu w Ćmielowie, Chodzieży, Tułowicach czy Wałbrzychu.
Na największą uwagę zasługują niezwykle rzadko pojawiające się na rynku projekty, takie jak Gołębie Henryka Jędrasiaka, które na ubiegłorocznej aukcji osiągnęły rekordową kwotę 72 tysięcy złotych, Sikorka projektu Mieczysława Naruszewicza oraz Lama Hanny Orthwein. Po raz pierwszy na rynku aukcyjnym pojawi się figurka Gazela projektu Henryka Jędrasiaka
- mówi Cezary Lisowski, koordynator aukcji.
Marcowa odsłona aukcji designu to również unikatowe meble. Wśród nich wyróżnić należy fotel projektu Jana Bogusławskiego pochodzący z wnętrza Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki w Warszawie , wyplatane meble Władysława Wołkowskiego, kultowe biurko z Mody Polskiej, czy meble z kolekcji Danuty Duszniak. Po raz pierwszy na polskim rynku wystawiony zostanie dywan światowej sławy projektanta Josefa Franka z przełomu lat 30. i 40. XX wieku. Wśród tkanin artystycznych znajdziemy prace tak wybitnych twórców, jak Magdalena Abakanowicz, Andrzej Rajch czy Aleksandra Waliszewska.