Jak urządzić balkon w bloku? Pomysły i inspiracje

Wraz z powiewem wiosny chcemy coraz więcej czasu na zewnątrz. To idealny czas, by zaaranżować balkon. Podpowiadamy, od czego zacząć i o czym warto pamiętać, by pięknie urządzić tę przestrzeń.

Jak urządzić balkon?Jak urządzić balkon? fot. shutterstock

Urządzanie balkonu - od czego zacząć?

Aranżację balkonu zacznijmy od pozbycia się niepotrzebnych rzeczy i uporządkowania przestrzeni. Wyczyśćmy balustradę balkonową, umyj parapety, sprawdź stan podłogi na balkonie. Jeśli jej stan nie jest najlepszy, możemy postarać się ją odnowić albo ułożyć na niej gotowe panele przeznaczone na balkon. Opcją wartą uwagi może być położenie sztucznej trawy. Jest to wykładzina z tworzyw sztucznych, którą układa się na już wykończonej posadzce. Nie jest niedroga, a wybór kolorystyczny jest naprawdę spory. Wykładzinie nie szkodzi deszcz, ale po sezonie powinno się ją przechować w pomieszczeniu.

Jak stworzyć na balkonie zaciszny kącik?

Czasami wystarczą proste pomysły, by balkon stał się atrakcyjny i zadbany. Jeśli jesteśmy właścicielami balkonu w bloku i chcemy stworzyć na nim nie tylko ładny, ale i zaciszny zakątek, możemy powiesić na balkonie tkaninę np. przymocowaną do balustrady matę bambusową czy materiałową. Równie dobrze możemy stworzyć zieloną ścianę z roślin albo zdecydować się na bluszcz, który osłoni nasz balkon przed wzrokiem sąsiadów. Warto postawić na rośliny. Większe okazy czy wysokie trawy w donicach pomogą nam stworzyć przytulne miejsce.

Co oprócz mebli ogrodowych ustawić na balkonie? 

Podstawowym wyposażeniem balkonu są oczywiście meble ogrodowe. Ich rozmiar i ilość dobieramy oczywiście do przestrzeni, jaką dysponujemy. W każdym, nawet tym niewielkim balkonie, znajdzie się miejsce na stoliczek i dwa krzesła, czy siedzisko zrobione np. z palet, a na nim miękkie tkaniny i poduchy. Co jeszcze powinno się znaleźć na balkonie? 

  • Oświetlenie! Światło w każdym miejscu wprowadzi klimat. Nie rezygnujmy z niego nawet na zewnątrz. Możemy postawić np. na girlandy świetlne, które opleciemy wokół balustrady.
  • Meble do przechowywania – warto pomyśleć o skrzyniach, regałach ogrodowych czy innych tego typu meblach. Możemy schować w nich narzędzia, akcesoria do kwiatów, poduszki i wiele innych drobiazgów.
  • Dekoracje – niezastąpionym elementem są dekoracje. Wygodne pufy, świece, ozdobne donice, w których zsadzimy kwiaty, tace z bibelotami sprawią, że nadamy indywidualny charakter naszej aranżacji. 
  • No i oczywiście nie może zabraknąć roślin! To must have każdego balkonu. Na jakie gatunki się zdecydujemy, zależy już od naszych preferencji, ilości miejsca, a także nasłonecznienia balkonu. Jedno jest pewne - kwiaty, czy to ustawione w donicach, kwietnikach, czy podwieszone, wprowadzają wyjątkową atmosferę. 

Jeżeli wciąż zastanawiacie się, jak urządzić balkon, zamieszczamy inspiracje. Znajdziecie tu przykłady modnych i pomysłowych aranżacji balkonów. 

Jak urządzić balkon?Jak urządzić balkon? fot. ikea.com

Jak urządzić balkon?Jak urządzić balkon? fot. ikea.com

Copyright © Agora SA