Kiedy sadzić ogórki z nasion?

Ogórki są trudne w uprawie ze względu na dużą wrażliwość na niskie temperatury. Jednak jeśli mamy tunel foliowy lub przynajmniej słoneczny parapet, możemy wyhodować pyszne ogórki. Aby nasze starania zakończyły się sukcesem, trzeba wiedzieć, kiedy siać ogórki, aby dobrze rosły po przesadzeniu do gruntu lub pod przykryciem.

Kiedy sadzić ogórki gruntowe?Kiedy sadzić ogórki gruntowe? Fot. Unsplash

Wymagania

Ogórki potrzebują ciepła do kiełkowania i wzrostu. Sadzonki wschodzą w temperaturze 16°C, a temperatura wymagana do trwałego wzrostu siewek to 20-25°C. Jeśli jej wartość spadnie do 13°C, rozwój roślin zostanie zahamowany. Dlatego w uprawie amatorskiej lepsze efekty można uzyskać produkując ogórki z rozsady, niż wysiewając je do gruntu. Sadzonki wysiewamy na przepuszczalne i nieprzesychające podłoże, najlepiej mieszankę gleby z torfem. Sadzonki potrzebują przewiewnej, ciepłej i wilgotnej gleby o pH 6,0-7,2.

Siew do gruntu

Koniec maja i początek czerwca to odpowiednie okresy do siewu ogórków, kiedy średnia temperatura wynosi 15-16°C. Zalecana rozstawa to 80 x 100 cm dla ogórków gruntowych i 50-80 x 100 cm dla odmian pnących. Nasiona wysiewamy w wilgotną glebę na głębokość około 2 cm, pojedynczo lub w gniazdach po 2-3 sztuki.

Produkcja rozsady

Sadzonki ogórków sadzimy pod koniec kwietnia. Po pojawieniu się liści zwiększamy ekspozycję rośliny na światło i dbamy o to, aby podłoże było zawsze wilgotne. W celu zapewnienia sadzonkom jak najlepszych warunków wzrostu konieczne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury – w ciągu dnia powinna wynosić 20-25°C, a w nocy nie mniej niż 16°C. Takie warunki najłatwiej uzyskać w szklarniach, inspektach czy tunelach. Ogórki przesadzamy, gdy wyrosną 2-3 liście i osiągną wysokość 15-30 cm, ale nie wcześniej niż w trzeciej dekadzie maja. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.