Cebula dymka - kiedy sadzić? Nie przegap tych terminów!

redakcja Cztery Kąty, W materiale zamieszczono linki i grafiki reklamowe
18.03.2023 19:57
Cebula dymka jest bardzo popularna, głównie dlatego, że jest łatwa w uprawie i szybsza w siewie do gruntu lub zbiorze z sadzonek niż tradycyjna cebula. Sprawdź jak i kiedy sadzić szalotki oraz jak odpowiednio o nie dbać.

Cebula dymkaCebula dymka Fot. Unsplash

Cebulkę dymkę można sadzić do gruntu nawet w marcu, ponieważ nie jest wrażliwa na kilkudniowe przymrozki. Gotowe do sadzenia rzędy należy przygotować z wyprzedzeniem, co poprawi późniejszą pielęgnację roślin i odchwaszczanie. Warto również poluzować glebę, ponieważ 2/3 cebuli musi być zakopane w ziemi.

Cebulę dymkę należy sadzić co 30-40 cm w rzędach z rozstawem co 8 cm, ponieważ jej rozwój może kilkukrotnie zwiększyć jej średnicę. Szalotki należy sadzić tak głęboko, aby ich wierzchołki znajdowały się na poziomie gruntu. 

Rzędy cebuli dymkiRzędy cebuli dymki Fot. Unsplash

Do uprawy warzyw wybierz słoneczne stanowisko z dobrze przepuszczalną glebą. Ważne jest, aby unikać umieszczania szalotki w ziemi, w której wcześniej uprawiano warzywa korzeniowe: marchew, buraki lub ziemniaki. Możesz jednak wybrać glebę, w której uprawiałeś fasolę lub ogórki. Zimowe odmiany szalotki sadzi się przed pierwszymi przymrozkami w drugiej połowie września, aby dać roślinom czas na ukorzenienie się.

 Zbiór cebuli przeprowadza się dopiero wtedy, gdy szczypior załamie się w połowie cebuli.