Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Skuteczne i humanitarne metody

redakcja Cztery Kąty, W materiale zamieszczono linki i grafiki reklamowe
20.03.2023 14:47
Kret to nieproszony gość, który potrafi zniszczyć wypielęgnowany ogród. Jak pozbyć się szkodnika w skuteczny, ale humanitarny sposób?

Jak pozbyć się kreta z ogrodu?Jak pozbyć się kreta z ogrodu? fot. shutterstock

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? 

Choć krety bywają pożyteczne, do jego stałego menu należą szkodniki upraw i trawników, z którymi ciężko poradzić sobie bez ich pomocy, ich podziemne tunele i kopce niszczą trawnik i uprawy. Kret kopiąc tunele, uszkadza korzenie roślin ozdobnych i uprawnych. Pamiętając o tym, że kret to jednak zwierzę pożyteczne będące częściowo pod ochroną, skłaniamy się w stronę humanitarnych metod zwalczania kretów. Oto najskuteczniejsze z nich. 

1. Podziemne zapory

Skutecznym i humanitarnym sposobem na kreta są bariery fizyczne, czyli podziemne zapory. Pamiętaj jednak, że muszą być wkopane stosunkowo głęboko. W tej roli najlepiej sprawdzą się specjalne siatki na krety, które uniemożliwią im przedostanie się na powierzchnię ziemi i stworzenie kopców. Podobnie jak głęboka (ok. 60 cm) podmurówka ogrodzenia wyposażona w zaporę z wkopanej pionowo siatki. Są to dość pracochłonne rozwiązania, ale prawidłowo zainstalowane, spełnią swoje zadanie i są  bezpieczna dla zwierzęcia. 

2. Odstraszacze dźwiękowe

Jedną z naturalnych metod walki z kretem jest hałas na twoim podwórku. Skuteczny, domowy sposób na kreta w ogrodzie to m.in. metalowy pręt wbity w ziemię z założoną metalową puszką. Wprawiona wiatrem w ruch puszka wydaje dźwięki, które pręt w formie wibracji dźwiękowych przenosi pod ziemię i odstrasza tym samym gryzonie. Dobrze sprawdzą się także ogrodowe wiatraczki, które również możesz wbić w kopiec.

Sprawdzonym sposobem są ultradźwiękowe i wibracyjne odstraszacze na krety. To wbijane do ziemi urządzenia, które co pewien czas generują wibracje i sygnały dźwiękowe mające za zadanie wypędzić krety. Urządzenia te są skuteczne, jednak tylko wówczas gdy zastosujemy ich kilka w ogrodzie. Możemy wybierać między modelami zasilanymi bateriami lub odstraszaczami solarnymi.

3. Rośliny odstraszające kreta

Aksamitka, bazylia, czosnek, komosa - posadzone w rzędach pomiędzy roślinami odstraszają kreta zapachem i wydzielanymi substancjami. Podobnie jak rosnący tuż obok żywotnik czy czarny bez. Krety bardzo nie lubią zapachu wydzielanego przez rącznik pospolity, szachownicę cesarską, narcyzy i aksamitki. W krecich korytarzach można też umieścić roztarte ząbki czosnku. 

4. Humanitarne pułapki 

Pułapka na kreta typu żywołapka to prosty sposób na pozbycie się tego nieproszonego gościa. Ten humanitarny sposób na kreta pozwoli ci zabezpieczyć swój ogród, trawnik czy warzywniak przed niszczycielską działalnością. Pułapkę umieszcza się  bezpośrednio w korytarzu używanym przez kreta, a o jego złapaniu sygnalizuje zmiana położenia tzw. "łapki".

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • misztalka

    0

    Pozbyłam się kreta dzięki woreczkom kunagone, to humanitarna metoda do zwalczania tego szkodnika ale bardzo skuteczna. Nie kosztuje wiele, starcza na kilka miesięcy stosowania i ratuje trawnik przed kopcami :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX