Anturium - jak uprawiać i pielęgnować kwiat w domowych warunkach. Dlaczego anturium traci kolor?

Anturium to roślina o niepowtarzalnej urodzie, zachwycająca formą i niezwykłą barwą kwiatów. Przedstawiamy tajniki uprawy i pielęgnacji anturium w doniczce.

AnturiumAnturium fot. shutterstock

Kwiat anturium – roślina doniczkowa o niezwykle pięknych kwiatach

Anturium, kitnia (Anthurium) to rodzaj roślin egzotycznych, z rodziny obrazkowatych (Araceae) – tej samej, do której należą skrzydłokwiat czy zamiokulkas. Pochodzi z lasów Ameryki Środkowej i z obszaru Wysp Kanaryjskich. 

Anturium najczęściej kojarzymy z kolorem białym i czerwonym, ale mogą być też różowe, żółte, liliowe, zielone, brązowe, dwukolorowe oraz wzorzyste. Na przestrzeni lat rodzaj anturium bardzo się rozrósł, powstało wiele odmian. Niektóre gwarantują kwitnienie nawet przez 300 dni w roku!

Wymagania i uprawa 

Wszystkie gatunki anturium wymagają stanowiska jasnego, ale nie mocno słonecznego. 

Gatunki domowe uprawiamy w doniczkach z podłożem żyznym, przepuszczalnym, mogącym zawierać dodatek torfu. Anturium lubi ziemię kwaśną w granicach pH ok 5-5,0.

Anturium lubi wysoką wilgotność powietrza. Wiosną i latem podlewamy obficie, miękką wodą, co najmniej dwa razy w tygodniu, tak by ziemia była stale wilgotna. Zimą podlewamy raz w tygodniu. Po kwitnieniu anturium potrzebuje spoczynku – przestawiamy je do chłodniejszego, ale jasnego pomieszczenia i ograniczamy nawożenie. 

Nawożenie anturium prowadzimy w okresie wzrostu - od wiosny do końca lata, stosując co dwa tygodnie nawóz płynny, rozcieńczony w wodzie do podlewania. Dobrze sprawdza się nawóz dla roślin doniczkowych lub naturalny biohumus.

Anturium możemy przesadzać na początku wiosny. 

Dlaczego anturium traci kolor?

Choroby anturium wywołane przez bakterie lub grzyby to jeden z najważniejszych problemów, jakie mogą się pojawić w uprawie tych roślin. Przede wszystkim, kupując nowe rośliny, należy postawić je na około 2 tygodnie w odosobnionym miejscu na kwarantannę. Jeśli w tym czasie nie znajdziemy żadnych oznak choroby, możemy ustawić roślinę w docelowym miejscu. 

Czym spowodowane są plamy na kwiatach i liściach anturium? Problem ten najczęściej pojawia się w wyniku złego dopasowania stanowiska do wymagań rośliny i świadczy o tym, że jej liście i kwiaty uległy poparzeniu w pełnym słońcu. Żółte i brązowe plamy mogą pojawiać się na skutek niedostatku wody oraz nieodpowiedniej wilgotności powietrza. 

Podczas uprawy anturium możemy również zauważyć opadanie liści, które zwykle spowodowane jest nadmiernym gromadzeniem się wody na dnie doniczki. Dlatego też podczas przesadzania rośliny należy pamiętać o warstwie drenażowej.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.