Wystawa Kenya Hary, jednego z najbardziej uznanych japońskich projektantów, w Muzeum Narodowym w Poznaniu

redakcja Cztery Kąty, W materiale zamieszczono linki i grafiki reklamowe
22.03.2023 13:00
To pierwsza autorska wystawa Kenya Hary w Polsce. Już od 23 marca w Muzeum Narodowym w Poznaniu dyrektor kreatywny MUJI pokaże swoje prace.

Kenya HaraKenya Hara fot. mnp.art.pl

"KENYA HARA. Make the future better than today. Japońskie projektowanie graficzne"

To pierwsza w Polsce autorska wystawa jednego z najbardziej uznanych na świecie japońskich projektantów – Kenya Hary. Od 1993 r. artysta związany jest z Nippon Design Center, w ramach którego prowadzi własne studio/think-tank Hara Design Institute. Jest twórcą wielu międzynarodowych wystaw, dyrektorem kreatywnym firmy MUJI, autorem książek łączących design z filozofią życia.

Kenya Hara jest laureatem siódmej edycji nagrody im. Jana Lenicy, przyznawanej przez Muzeum Narodowe w Poznaniu wybitnym grafikom za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki plakatu i projektowania graficznego.

Na ekspozycji przedstawione są wybrane przez artystę plakaty oraz książki. Towarzyszą im inne realizacje wydawnicze, tj. magazyny reklamowe oraz czasopisma, projektowane od początku jego aktywności zawodowej. Wśród nich znalazły się projekty przygotowane specjalnie na wystawę w Poznaniu. W niemal wszystkich pracach autor przywiązuje ogromną wagę do tradycji kulturowej swojego kraju, którą umiejętnie przenosi na nowoczesny język plakatu i inne dziedziny projektowania. Autor poszukuje szerszego spojrzenia na bogate dziedzictwo i przyszłość własnego kraju.

Ekspozycja obejmuje również projekty reklamowe oraz identyfikacje wizualne dla firmy MUJI, a także przykłady opakowań dla innych japońskich firm. 

Prace na wystawie zostały opatrzone komentarzami autora. 

Kenya HaraKenya Hara fot. mnp.art.pl

Kenya HaraKenya Hara fot. mnp.art.pl

Kim jest japoński projektant?

Kenya Hara urodził się w 1958 r. w prefekturze Okayama. W 1977 r. Studiował semiologię i teorię designu na Wydziale Nauki i Projektowania w Musashino Bijutsu Daigaku (Uniwersytecie Sztuk Pięknych Musashinio) w Tokio, gdzie obecnie pracuje jako profesor.

W 2002 r. Hara został dyrektorem artystycznym firmy MUJI, znanej japońskiej marki, która promuje – obok szerokiej gamy produktów – również styl życia zgodny z realizowaną wizją rozwoju firmy. Zajmuje się planowaniem kampanii reklamowych, projektowaniem wystaw, czasopism, aplikacji i opakowań. Pod jego kierownictwem MUJI stało się międzynarodowym symbolem jakości estetycznej i konceptualnej.

Uhonorowano go wieloma nagrodami w wielu dziedzinach obejmujących różnorodne działania projektowe, tj. reklamę, identyfikację wizualną, projektowanie książek, wystawiennictwo. Będąc członkiem i przewodniczącym Japan Graphic Designers Association oraz członkiem Tokyo Art Directors Club, Kenya Hara aktywnie uczestniczy w działaniach grup.

Wystawa będzie czynna od 25 marca do 30 lipca w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Kenya Hara osobiście przyjedzie do Poznania na otwarcie wystawy.