Kuchenne trendy 2023. Jak urządzić modną kuchnię?

W tym artykule przyjrzymy się kuchennym trendom na 2023 rok. Co będzie wielkim hitem, a co wręcz przeciwnie? Jakie materiały i kolory będą królowały tego roku? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Kuchenne trendy 2023Kuchenne trendy 2023 fot. shutterstock

Oto najnowsze trendy kuchenne 2023!

1. Drewno w kuchni

Drewno tego roku jest bardzo silnym kuchennym trendem. Co prawda w kuchni już od wielu lat królowały jasne odcienie drewna, głównie dąb, jednak w tym roku fronty kuchenne będą przyciemnione. W 2023 roku stawiamy na ciemniejsze gatunki, takie jak np. orzech. Łączenie drewna z lakierowanymi frontami, zwłaszcza w satynowej i matowej wersji, to także bardzo gorący trend!

2. Wyrazista i głęboka kolorystyka 

Choć neutralna biel nadal obecna jest w kuchniach i zdecydowanie należy do kolorów ponadczasowych, w tym roku do kuchni wkraczają ciemniejsze barwy. Ciemne kolory dodają wnętrzu głębi, wyrazistości, a także przytulności. Od wielu lat w kuchniach dominowały jasne kolory i teraz nadszedł w końcu czas na ciemne, odważne wnętrza w głębokich przygaszonych, eleganckich kolorach. Świetną opcją jest tzw. total look, czyli wszystkie fronty, blaty i przestrzeń między blatem, a szafkami kuchennymi są w jednym kolorze albo w odcieniach wybranego koloru. To propozycja idealna dla wielbicieli nowoczesnej stylistyki. 

3. Matowe i satynowe powierzchnie

Zdecydowanie gasnącym trendem są błyszczące powierzchnie. Nadszedł czas wykończeń matowych i satynowych. Wyglądają one zdecydowanie bardziej szlachetnie, elegancko. Ten trend zdecydowanie przybiera na sile. Kto stoi teraz przed dylematem wyboru mebli kuchennych i myśli o tym w perspektywie długoterminowej - zabudowy na wysoki połysk nie będą najlepszym wyborem. 

4. Kamień w kuchni

W trendach wnętrzarskich od kilku lat bardzo popularne są naturalne materiały. Kamienne blaty idealnie wpisuję się w tę modę. Tego roku staną się bardzo gorącym trendem. W 2023 stawiamy na wyrazistość i ciekawą stylistykę! Takie blaty same w sobie są niczym biżuteria, przepięknie wyglądają na tle prostych frontów. Kamień, poprzez swoją strukturę i kolorystykę, jest niczym obraz. Z blatu może przechodzić także na ścianę (tzw. backsplash,) tworząc harmonijną i bardzo spójną całość. Kamień w kuchni to nie tylko rozwiązanie na blaty kuchenne, to także wyspy, które w całości albo we fragmentach są z niego wykonane. Taki element zdecydowanie będzie rzucać się w oczy i o to właśnie chodzi!

5. Nowa rola półek kuchennych 

W tym roku zdecydowanie odchodzimy od dużej liczby otwartych półek kuchennych służących do przechowywania. Półkę traktujemy bardziej jako przestrzeń do eksponowania pięknych dekoracji niż jako miejsce do przechowywania akcesoriów, takich jak: kubki, przyprawy, garnki. Takie rozwiązanie okazało się mało praktyczne. W 2023 roku kuchnia ma być miejscem wygodnym i świetnie zorganizowanym. 

6. Ryflowania

Ryflowania, czyli drobne, dekoracyjne rysy czy żłobienia na powierzchni, to bardzo modny w 2023 roku element zabudowy. Mogą one zdobić fronty górnych bądź dolnych szafek albo dekorować wyspę kuchenną. Wariacji jest naprawdę sporo. Natomiast ryflowane przeszklenia będą coraz częściej obecne w górnej zabudowie kuchennej. Sprawiają one, że kuchnia zyskuje na lekkości i subtelności. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.