Czym wyczyścić mosiądz? Skuteczne sposoby na czyszczenie i pielęgnację

Mosiądz to jeden z piękniejszych materiałów. W domu mosiężna może być armatura albo dekoracje: kinkiety, ramy luster, ozdobne tace. Prezentują się one niezwykle elegancko - do czasu kiedy nie ulegną zabrudzeniom. Na szczęście korzystając z domowych metod, można w szybki i prosty sposób poradzić sobie z nieestetycznymi zabrudzeniami i nalotem.

Czym wyczyścić mosiądz?Czym wyczyścić mosiądz? fot. answear

Mosiądz we wnętrzach

Mosiądz jest stopem miedzi i cynku. W zależności od zawartości poszczególnych składników może mieć różne odcienie. Najczęściej jest to kolor złotawy z domieszką pomarańczowego. To metal plastyczny, rozciągliwy, dość odporny na korozję. Łatwo można go odlewać i dowolnie formować. Jeżeli chodzi o wnętrza, to najczęściej tworzy się z niego: armaturę, lampy, elementy mebli oraz dekoracje. Z mosiądzu tworzy się również okucia, uchwyty do szafek i szuflad. 

Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu

Mosiężne elementy niezwykle elegancko prezentują się we wnętrzach. Należy je jednak czyścić i pielęgnować, aby zachowały swój blask. Oto najpopularniejsze, domowe sposoby, jak wyczyścić mosiądz.

Czyszczenie mosiądzu octem i sodą oczyszczoną

Sodę oczyszczoną wymieszaj z octem. Składniki dodaj w takiej ilości, aby po połączeniu tworzyły gęstą, niespływającą z powierzchni mosiądzu warstwę. Następnie nałóż na powierzchnię, którą chcesz wyczyścić powstałą pastę. Odczekaj chwilę i za pomocą miękkiej szczoteczki wyczyścić przedmiot. Na koniec zetrzyj resztki pasty miękką ścierką. 

Usuwanie zabrudzeń z mosiądzu cytryną i solą

Połączenie cytryny i soli działa rewelacyjne podczas czyszczenia mosiądzu. Wystarczy połówkę cytryny włożyć do soli, a następnie potrzeć przedmiot osoloną cytryną. Sam zobaczysz, jak zabrudzenia szybko znikają! Na koniec przetrzyj powierzchnię szmatką do sucha. Co ciekawe ten sposób jest skuteczny w odniesieniu do każdego rodzaju metalu. 

Czyszczenie mosiądzu ziemniakami

Ziemniaki, a właściwie papka ze startych surowych ziemniaków połączona z cytryną lub kwaskiem cytrynowym fantastycznie czyści mosiądz! Aby w ten sposób czyścić mosiądz, nałóż pastę na powierzchnię, zostaw na jakiś czas (około godziny), a następnie zmyj papkę wodą i wytrzyj przedmiot do sucha. 

Czyszczenie mosiądzu folią aluminiową

Folia aluminiowa zadziała na mosiężne elementy jak najlepsze środki nabłyszczające! Wystarczy kawałek folii zwinąć w kulkę i potrzeć nią powierzchnię metalu. Jeszcze lepszy efekt osiągniesz, łącząc metody. Najpierw wykonaj maskę czyszczącą np. z octu i sody, a następnie potrzyj powierzchnię  kulką aluminiową. 

Jak pielęgnować mosiądz?

Matowienie powierzchni mosiężnych elementów to dość częste zjawisko. Przedmioty mogą być czyste i pozbawione osadu, ale nie będą miały pierwotnego połysku. Odpowiednia pielęgnacja mosiądzu sprawi, że mosiężne elementy wyposażenia będą się cieszyć blaskiem przez długi czas.

Najlepszym sposobem na zachowanie blasku mosiężnych przedmiotów jest regularne polerowanie. Używaj do tego delikatnych ściereczek bądź pogniecionych gazet. Ostre szczotki mogłyby porysować delikatną powierzchnię. Pamiętaj także o regularnym czyszczeniu mosiężnych elementów z patyny.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.