Mech w trawniku - jak się go pozbyć? Wypróbuj ten domowy sposób!

redakcja Cztery Kąty, W materiale zamieszczono linki i grafiki reklamowe
29.03.2023 09:29
Na każdym trawniku, nawet przy odpowiedniej pielęgnacji, może pojawić się mech. Może on negatywnie wpływać na wygląd trawnika, a także prowadzić do obumierania trawy. Jak pozbyć się go szybko i skutecznie? Przeczytaj!

Mech w trawniku - jak się go pozbyć?Mech w trawniku - jak się go pozbyć? fot. shutterstock

O czym świadczy mech na trawniku?

Przyczyn mchu zalegającego na trawniku może być kilka. Czasami jest to wynik niewłaściwej pielęgnacji podłoża. Mech pojawia się na podłożu ciężkim i zbitym, a przy tym bardzo wilgotnym. Wyrasta również na tej ziemi, która nie miała drenażu. Dobrze czuje się w podłożu o kwaśnym ph. Mech rzadziej pojawia się w miejscach suchych, dobrze napowietrzonych. Budowa mchu pozwala mu przetrwać w naprawdę trudnych warunkach.

Mech w trawie - jak się go pozbyć?

Jeśli zależy nam, by przywrócić naszemu trawnikowi dawną świetność i pozbyć się mchu na dobre, powinniśmy działać w sposób kompleksowy. Zwykle najlepsze efekty przynosi połączenie kilku metod usuwania mchu z trawnika.

Przed zasianiem trawy warto sprawdzić kwasowość gleby. Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne, warto przeprowadzić wapnowanie. Wykorzystuje się do niego nawóz, który rozsypuje się po całej powierzchni, a następnie spłukuje wodą. Podstawowym sposobem zwalczania mchu jest jego mechaniczne usuwanie przy użyciu grabi. Metoda ta nie ma szkodliwego wpływu na trawnik, ale jest dość pracochłonna. Nie sprawdzi się przy większych ogrodach. W walce z mchem na trawniku pomóc mogą też specjalne nawozy z siarczanem żelaza. Pozwalają one nie tylko pozbyć się mchu, ale również wzmocnić trawy i ograniczyć występowanie chorób. 

Najbardziej znanym domowym sposobem na walkę z mchem jest działanie roztworami wody i octu. Ta metoda ma wielu zwolenników, ponieważ jest ekologiczna i bezpieczna. Gdy na trawniku pojawia się mech, wystarczy spryskać go przygotowaną miksturą.

Warto przeprowadzić też aerację, polegającą na wykonaniu niewielkich otworów w murawie, poprawia napowietrzenie, a w konsekwencji ogranicza rozwój mchu.