Dzieła artysty Józefa Hałasa trafiły do Centrum Pompidou w Paryżu

W materiale zamieszczono linki i grafiki reklamowe, redakcja Cztery Kąty
28.03.2023 13:45
Obrazy Józefa Hałasa, jednego z najważniejszych polskich artystów współczesnych, trafiły do zbiorów paryskiego Centrum Pompidou. Galeria należy do najbardziej prestiżowych muzeów na świecie.

Dzieła Józefa Hałasa w Centrum PompidouDzieła Józefa Hałasa w Centrum Pompidou fot. Facebook - Ewa Kaszewska o Hałasie

Dzieła Józefa Hałasa w kolekcji prestiżowego Centrum Pompidou

Obrazy Józefa Hałasa, wrocławskiego malarza, trafiły do kolekcji Centrum Pompidou. Paryska galeria sztuki współczesnej należy do najważniejszych muzeów na świecie, obok londyńskiego Tate Modern, Museum of Modern Art (MoMA) oraz muzeum Guggenheima. 

Decyzja o przyjęciu prac Józefa Hałasa do kolekcji Centrum Pompidou to przede wszystkim efekt olbrzymiej pasji, zaangażowania, konsekwencji oraz niezwykłej miłości dla dokonań artysty. To nie od chęci artysty zależy, czy jego praca zostanie przyjęta, ale od skrupulatnej sekcji kuratorów

- mówi Ewa Kaszewska, znawczyni sztuki.

W połowie marca 2023 r. Centrum Pompidou przyjęło do swojej kolekcji dwa obrazy Józefa Hałasa z cykli: „Wnętrza" oraz „Przeciwstawienia". Jeden z nich został przekazany przez córkę artysty, drugi – przez francuskiego kolekcjonera Gabriela Kermiche. W Paryżu powstaje też album o sztuce Hałasa, nad którym pracują kuratorzy z Centrum Pompidou. Książka ukaże się jesienią 2023 r.

W Polsce największy zbiór prac artysty znajduje się w Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które mieści się w Pawilonie Czterech Kopuł.

Józef Hałas - absolwent malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, od studiów związał się z Wrocławiem. Należy do grona najważniejszych polskich malarzy abstrakcjonistów, inspiracją do jego obrazów była natura, góry. Tworzył także mozaiki, witraże i rysunki. Współtwórca artystycznej Grupy Wrocławskiej. Zmarł w styczniu 2015 r.