Oświetlenie zasilane energią słoneczną. Kolekcja lamp stworzona przez IKEA i Little Sun

Organizacja Little Sun oraz IKEA zaprojektowały wspólnie kolekcję oświetlenia SAMMANLÄNKAD. Celem tej współpracy jest zwiększenie dostępu do energii słonecznej oraz świadomości wśród ludzi.

Kolekcja lamp zasilanych energią słonecznąKolekcja lamp zasilanych energią słoneczną fot. IKEA

Współpraca IKEA x Little Sun

Większość zasobów energetycznych jest ograniczona, kosztowna i obciążająca dla środowiska. Bazując na wspólnym przekonaniu, że przemyślane wzornictwo może inicjować pozytywne zmiany, IKEA połączyła siły z organizacją Little Sun i stworzyła kolekcję SAMMANLÄNKAD. Projekt ma na celu zwiększyć zainteresowanie tym, jak energia słoneczna może zasilać przedmioty codziennego użytku oraz podnieść świadomość na temat alternatywnych źródeł energii.

Fascynuje mnie słońce i energetyka oparta na promieniowaniu słonecznym. Świadomość, że nie ucierpi na tym nasza przyszłość, napawa mnie otuchą. Energia słoneczna to dla mnie okazywanie wrażliwości na potrzeby przyszłych pokoleń, gatunków i planety. Współpracując z IKEA, wypełniamy naszą misję podnoszenia świadomości na temat dostępu do energii. Pamiętamy, że mamy potencjał, aby wspólnie kształtować nasz świat

- Olafur Eliasson, artysta i założyciel Little Sun.

Organizacja Little Sun powstała w 2012 roku, założona przez znanego artystę Olafura Eliassona i inżyniera Frederika Ottesena. Jej działalność polega na opracowywaniu przystępnych cenowo rozwiązań energetycznych i oświetleniowych opartych na czystej energii, które trafiają do społeczności pozbawionych elektryczności, głównie w Afryce Subsaharyjskiej. Little Sun chce inspirować działania na rzecz klimatu i prowadzi współpracę z lokalnymi partnerami w celu zapewnienia produktów i systemów zasilanych energią słoneczną osobom, które potrzebują ich najbardziej.

 

Kolekcja lamp stworzona przez IKEA i Olafur EliassonKolekcja lamp stworzona przez IKEA i Olafur Eliasson fot. IKEA

Kolekcja lamp stworzona przez IKEA i Olafur EliassonKolekcja lamp stworzona przez IKEA i Olafur Eliasson fot. IKEA

Kolekcja lamp zasilanych energią słoneczną

W wyniku współpracy artysty i szwedzkiej sieci powstały dwie lampy solarne. Zasilana energią słoneczną lampa stołowa LED SAMMANLÄNKAD to zaawansowane technologicznie rozwiązanie o przykuwającej uwagę formie. Lampa może rozświetlić nasze biurko, balkon. Z jej pomocą możemy czytać książki pod kołdrą lub użyć jej jako zapasowego banku energii. Drugi model to przenośna lampka, idealna do stosowania na zewnętrz. Dzięki paskowi można ją przyczepić do plecaka albo okna i ładować w słoneczne dni. Idealnie sprawdzi się np. na kempingu, w lesie, nad morzem czy w górach. Lampy oprócz paneli solarnych, mają też wbudowane baterie akumulatorowe, które można ładować.

Współpraca nad SAMMANLÄNKAD to zaledwie mały krok na drodze do świata zasilanego energią słoneczną. IKEA i Little Sun mają nadzieję, że rozpowszechniając oświetlenie zasilane taką właśnie energią, pomogą wprowadzić ją do życia wielu osób.

Kolekcja trafi do sprzedaży w wybranych sklepach szwedzkiej sieci już w kwietniu 2023.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.