Kiedy sadzić mieczyki w gruncie? Najlepszy czas na sadzenie tej popularnej rośliny

Mieczyki to jedna z najpiękniejszych roślin ogrodowych. Ich kwiaty są piękne i wspaniale pachnące, co sprawia, że są chętnie sadzone w ogrodach na całym świecie. Jednak, kiedy sadzić mieczyki w gruncie? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać najlepsze efekty.

MieczykiMieczyki Fot. Unsplash Yuta Koike

Mieczyki możemy spotkać również pod nazwą gladiole. Pochodzą z obszaru Morza Śródziemnego, lecz występują także w stanie dzikim w Polsce. Ich nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa gladius, czyli miecz. Kształt ich liści przypomina miecz, stąd nazwa inspirowana właśnie tym rodzajem broni.  

Cebulki mieczyków wymagają odpowiedniego sadzenia, dzięki czemu latem będziemy cieszyć się pięknymi kwiatami. 

Wybierz odpowiednie miejsce

Mieczyki potrzebują dużo światła. Dlatego wybierz miejsce, które jest dobrze nasłonecznione i dobrze nawadniane. Unikaj miejsc, które są narażone na wiatr, ponieważ wiatry mogą uszkodzić kwiaty i połamać łodygi. Warto również pamiętać by podwiązać wykiełkowane rośliny. 

 Sadzenie mieczyków na wiosnę

Mieczyki to rośliny sezonowe, które kwitną przez całe lato. Najlepszy czas na sadzenie mieczyków to wiosna od końca kwietnia do pierwszych dni maja. 

Cebule mieczyków nie są odporne na mróz, więc pod żadnym pozorem nie mogą one zimować w gruncie. Mieczyki potrzebują 70-130 dni, by zakwitnąć. 

MieczykiMieczyki Fot. Unsplash Yuta Koike

Przygotuj glebę

Mieczyki wymagają dobrej jakości i dobrze przygotowanej gleby. Przed sadzeniem dodaj do ziemi nawóz organiczny lub kompost, aby zapewnić roślinie odpowiednie składniki odżywcze. Wybierz również miejsce w którym nie ma zastojów wody. Gladiole lubią gleby o odczynie obojętnym, gliniasto-piaszczyste. 

Bulwy mieczyków wymagają odpowiedniej głębokości sadzenia

Duże bulwy mieczyków należy sadzić głęboko, około 15 cm. Jeśli mamy małe bulwy, to sadzimy je nieco płyciej, około 6-10 cm.

Odstępy pomiędzy roślinami powinny wynosić około 15-20 cm. 

Więcej o: