W zacienionym ogrodzie powinno się znaleźć miejsce dla paproci, gdyż te piękne, nadające tajemniczego klimatu rośliny znakomicie rosną w cieniu. Uniwersalną rośliną, a do tego zimozieloną jest bluszcz pospolity. Najlepiej rośnie na wilgotnym i żyznym podłożu, w miejscach cienistych lub półcienistych. Paprocie i bluszcze to nie jedyne gatunki, które dobrze rozwijają się w zacienionych miejscach ogrodu. Także wiele roślin kwitnących nadaje się do cienia.
Funkia - to jedna z popularniejszych roślin cieniolubnych. Te ciekawe byliny efektownie się rozrastają, zdobiąc otoczenie nie tylko kwiatami, ale i dużymi, wielokolorowymi liśćmi.
Hortensja - to kolejna popularna roślina kwitnącą, która dobrze radzi sobie w cieniu. Jej kwiaty występują w różnych kolorach, od białych po różowe i fioletowe, w zależności od odmiany.
Ciemiernik - to wyjątkowa roślina, która niekiedy zaczyna kwitnąć w ogrodzie już w styczniu. Wydaje gwiazdkowate kwiaty w kolorze białym, żółtym, różowym, bordowym i zielonym, które doskonale się komponują z roślinami zimozielonymi.
Azalie - te kwitnące krzewy cieszą się dużą popularnością dzięki swoim kolorowym kwiatom i ozdobnym liściom.
Które popularne krzewy to rośliny cieniolubne? Dobrze znany przykład to bukszpan wiecznie zielony. Nie tylko dobrze znosi cień, ale wręcz doskonale czuje się w miejscach słabo oświetlonych. Sprawdzi się też jako żywopłot. Do cienia nadaje się też różanecznik – efektowny, zimozielony krzew kwitnący, który wiosną obrasta obfitymi kwiatostanami. Berberys - to krzew, który charakteryzuje się czerwonymi lub żółtymi liśćmi i drobnymi żółtymi kwiatami. Wymaga stanowiska w cieniu lub półcieniu i gleby przepuszczalnej.