"Dizajn w formie" - wystawa poświęcona polskiego wzornictwu

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na wystawę poświęconą polskiemu wzornictwu. Tego wydarzenia nie można przegapić!

Wystawa "Dizajn w formie" 

„Dizajn w formie" to wystawa Narodowego Centrum Kultury, która opowiada o historii polskiego wzornictwa poprzez dwanaście wyjątkowych obiektów. Ta wystawa to nie tylko źródło wiedzy o konkretnych obiektach i ich projektantach, ale także autorskie spojrzenie współczesnego grafika – Adama Kosika – na historię wzornictwa.

Na wystawie zobaczymy m.in najsłynniejsze meble do salonu - meblościanki czy fotel „RM58". „To są dobre, tanie, funkcjonalne meble" – to cytat z filmu „Małżeństwo z rozsądku", opisujący projekt małżeństwa Kowalskich, przez wielu nazywanych „meblościankami".

Dizajn w formieDizajn w formie fot. warsztatykultury.pl

Fotel „RM58" to projekt na styku sztuki, nauki i dizajnu. Zaprojektował go w 1958 roku malarz Roman Modzelewski. W czasach PRL-u nie udało się go jednak wdrożyć do produkcji. Marzenie artysty spełniło się kilka dekad później – fotel debiutował jako produkt seryjny marki Vzór w 2012 roku.

Dizajn w formieDizajn w formie fot. warsztatykultury.pl

Wyboru obiektów dokonała historyczka sztuki – dr Krystyna Łuczak-Surówka.

Krótkie bio

Dr Krystyna Łuczak-Surówka – historyczka i krytyczka designu. Absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie jako pierwsza obroniła pracę magisterską, a następnie doktorską z historii wzornictwa polskiego. Wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Bada to, w co wierzy, czyli moce designu ukryte w wartościach oraz emocjach. Autorka wielu publikacji, kuratorka wystaw, jurorka w konkursach designu 3D. Kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Adam Kosik – mówi o sobie: „Z wykształcenia architekt, chociaż coraz częściej mówię o sobie grafik." Ma wyjątkową słabość do powojennego modernizmu, do architektury, której jest wokół nas coraz mniej, dlatego stara się oddać klimat lat, które zna wyłącznie ze zdjęć i opowieści. Charakter rysunków wydobywa za pomocą zdecydowanej kolorystyki, która nie odnosi się bezpośrednio do rysowanych obiektów, a raczej jest próbą znalezienia kompromisu między dosłownością architektury a ilustracyjną fantazją.

Wystawę "Dizajn w formie" można oglądać w Warsztatach Kultury w Lublinie przy ul. Grodzkej 7.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.