Rośliny balkonowe o małych wymaganiach. Są piękne i odporne na wiele czynników

Najwyższa pora na urządzenie pięknego balkonu! A nieodzowną jego ozdobą są rośliny doniczkowe. Jednak nie każdy ma wiedzę i możliwość dbania o nie codzienne. Te trzy rośliny nie wymagają dużego wysiłku w pielęgnacji i wybaczą zaniedbania.

Dla wielu osób balkon latem jest prawdziwym azylem i namiastką ogrodu, nawet jeśli jest bardzo mały. Największą jego ozdobą są rośliny doniczkowe. Chętnie sięgamy po te bardzo zdobne, z kwiatami, jednak nasz entuzjazm gaśnie, gdy orientujemy się, jak uważnej pielęgnacji wymagają na co dzień. Na początek warto postawić na te mniej wymagające, które wybaczają wiele grzeszków, a i tak cieszą oko.

Pelargonia wiele wybaczy. To roślina dla zapominalskich

Niekwestionowaną królową balkonów jest pelargonia. Ma piękne zdobne kwiaty, od białych, różowych po ciemnoczerwone. A kolejnych wariantów ciągle przybywa. Pelargonia potrafi stworzyć całe zwisające kaskady na balustradzie, co wygląda bardzo efektownie. Oprócz walorów estetycznych niewątpliwą zaletą pelargonii są jej niskie wymagania. Kocha słońce, dlatego z powodzeniem poradzi sobie na balkonach od strony południowej, potrafi przetrwać bez podlewania znacznie dłużej niż surfinie czy petunie, dlatego jest to kwiat idealny dla zapominalskich. Oczywiście nie można dopuścić do kilkudniowej przerwy, ale jeśli już nam się to niestety przydarzy, to kwiat ten łatwo się regeneruje. Pelargonia jest rośliną dosyć żarłoczną, dlatego do obfitego kwitnienia potrzebuje nawozu do roślin kwitnących. 

Smagliczka nadmorska na balkonie. Drobne kwiaty, które cieszą oko

Smagliczka to kolejna roślina, która jest dosyć wytrzymała, jak nazwa wskazuje, jej naturalnymi warunkami były dosyć suche tereny nadmorskie, skaliste i piaszczyste. Jak można też się domyślić, zdecydowanie kocha słońce w pełni. W cieniu nie kwitnie już tak intensywnie, dlatego tez spokojnie możemy ją wystawić na balkon południowy.

Smagliczka jest rośliną bardzo dekoracyjną, można ją uformować w całe zwisające kule złożone z drobnych białych kwiatów, delikatnie pachnących. Nie wymaga częstego podlewania, ale nie powinno się jej też przesuszyć, choć tak jak i pelargonia szybko się regeneruje. Dobrym rozwiązaniem jest wymieszanie gleby z hydrożelem, który zatrzymuje wilgoć w ziemi.

Pokrzywa niejedno ma oblicze. Koleus to tytan wytrzymałości

Ozdobą balkonu nie muszą być jedynie rośliny kwitnące, świetnie sprawdzą się te o dekoracyjnych liściach, a wśród nich prym wiedzie koleus, bliski kuzyn pokrzywy. W odróżnieniu od niej nie parzy, za to ma piękne kolorowe liście w różnych wariantach. Koleusowi susza, słońce, a także ulewy nie są straszne. Możemy go łatwo rozmnożyć i tworzyć całe kompozycje w doniczkach. Do ładnego wybarwienia potrzebuje nawozu do roślin doniczkowych, ale wystarczy mu też biohumus. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.