Wiosna w pełni, prace w ogrodzie trwają więc w najlepsze. Jeśli zastanawiasz się nad jego przearanżowaniem, pomyśl o pięknych powojnikach. Można je sadzić przez cały sezon wegetacyjny, czyli od wiosny aż do późnej jesieni. Powojniki to jedne z najpiękniejszych krzewów pnących. Zachwycają one swoimi kwiatami. Ich kolor zależy od odmiany - może być fioletowy, niebieski, biały czy różowy. Gwarancją ich obfitego kwitnienia jest odpowiednia pielęgnacja. W artykule przedstawiamy rady, dzięki którym powojniki wielkokwiatowe będą kwitły jak szalone.
Pierwszym krokiem do sukcesu jest wybór odpowiedniego stanowiska dla powojników. Rośliny te lubią ciepło i słońce, więc nie będą dobrze rosły w całkowicie zacienionym miejscu. Jednocześnie są one jednak dość wrażliwe na przegrzanie korzeni, dlatego ich podstawa powinna być zacieniona. Najlepiej posadzić wokół nich niskie rośliny okrywowe, które zakryją powierzchnię wokół pnącza.
Jeżeli chodzi o glebę, powinna ona być żyzna i wilgotna. Powojniki bardzo nie lubią suszy, więc wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Wczesną wiosną warto je również nawozić, najlepiej kompostem lub obornikiem.
Powojniki to rośliny pnące, dlatego trzeba zapewnić im odpowiednie podpory. Nie mają one ciężkich kwiatów, dlatego wystarczy im siatka ogrodzeniowa czy kratka ażurowa. Można je również uprawiać w donicach na balkonie. Ściana pokryta powojnikami z pewnością będzie wyglądała przepięknie.
W pielęgnacji powojników ważne jest również ich odpowiednie przycinanie. Bezpośrednio po posadzeniu warto je przyciąć na wysokości ok. 30 cm, dzięki czemu będą mogły się wzmocnić i rozkrzewić. W kolejnych latach przycinanie powojników jest uzależnione od ich okresu kwitnienia. Odmiany kwitnące wiosną przycina się delikatnie zaraz po kwitnieniu. Powojniki kwitnące latem, należy przyciąć wczesną wiosną na wysokości około 20-40 cm od ziemi, dzięki czemu wytworzą więcej pędów.
Powojniki zimą. Jak zabezpieczyć je przed mrozem?
Powojniki to rośliny wieloletnie. Większość odmian nie jest jednak odporna na mróz, dlatego zimą warto je odpowiednio zabezpieczyć. Najprostszym sposobem jest przykrycie ich korzeni dodatkową warstwą ziemi. Można również zabezpieczyć ich pędy włókniną.