Gdzie ustawiać rośliny doniczkowe w domu? Oto najlepsze miejsca, które zapewnią im dobry rozwój

Czy wiedziałeś, że praktycznie każda roślina doniczkowa do prawidłowego rozwoju w naszym domu potrzebuje doboru odpowiedniego miejsca? Podpowiadamy, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby i twoja roślina zdrowo rozwijała się i rosła.

Decydując się na przyjęcie rośliny doniczkowej do domu, trzeba pamiętać, że jest to nie tylko element dekoracyjny naszych czterech kątów. To także żywy organizm, który do prawidłowego rozwoju i wzrostu potrzebuje naszej uwagi i opieki. Stanowią również ważny element przyczyniający się do poprawy naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jak to możliwe?

To właśnie roślinom zawdzięczamy m.in. zwiększenie poziomu tleniu w powietrzu w naszym mieszkaniu, oczyszczenie powietrza z toksyn, a także pozytywny wpływ na nasz nastrój i redukcję stresu. Jakie miejsce w domu wybrać, aby zagwarantować roślinom doniczkowym najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju? Podpowiadamy!

Jakie są najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy doborze miejsca w domu dla rośliny doniczkowej? O tym musisz pamiętać!

  • Ilość światła 

Szukając odpowiednia miejsca w naszym domu dla rośliny doniczkowej, z pewnością trzeba wziąć pod uwagę ilość światła, które dotrze do kwiatka. Mimo że większość roślin do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużo światła, to mimo wszystko należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia, ponieważ może uszkodzić to liście. Z tego też powodu jako najlepsze dla roślin doniczkowych wskazuje się miejsca przy oknach ze wschodniej lub południowej strony. 

Jeżeli jednak wiesz, że w swoim mieszkaniu nie znajdziesz odpowiedniego miejsca z dużą ilością światło, warto postawić na kwiaty, które prawidłowo rozwijać mogą się także w cieniu. Do takich roślin zalicza się m.in. storczyki oraz paprocie. 

  • Wilgotność powietrza 

Dotychczas wydawało ci się, że to dostęp do światło oraz regularne podlewanie rośliny należy do najważniejszych czynników gwarantujących jej prawidło rozwój? Chcąc zapewnić jej jak najlepsze warunki w twoim mieszkaniu, nie możesz zapomnieć także o odpowiedniej wilgotności powietrza.

Ponieważ większość kwiatów doniczkowych wymaga wilgotnego powietrza, najlepszym miejscem dla nich będą pomieszczenia z naturalnym źródłem wilgoci — jak np. łazienka lub kuchnia. Możesz także zdecydować się na umiejscowienie rośliny w pobliżu nawilżaczy powietrza lub pojemników z wodą. 

  • Temperatura 

Zdecydowana większość doniczkowych roślin najlepiej czuje się w temperaturze między 18 a 24 stopniami Celsjusza. Należy więc zadbać, aby roślinka nie znajdowała się w miejscu z zimnymi przeciągami lub zbyt blisko źródeł ciepła, takich jak np. kaloryfery 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.