Na te rośliny doniczkowe lepiej uważać. Są silnie trujące! Oto 3 gatunki, które warto znać

Choć wyglądają niepozornie, to spora część roślin doniczkowych bywa niebezpieczna. Mało kto świadomie pozwoli sobie na spożywanie ich, ale jeśli w domu są małe dzieci czy też zwierzęta, sytuacja wygląda już inaczej. Te 3 rośliny są silnie trujące.

Rośliny doniczkowe to prawdziwa ozdoba domu, która cieszy oko i ducha. Obserwowanie ich wzrostu daje mnóstwo satysfakcji, dlatego chętnie kupujemy kolejne. Oprócz potrzeb danego gatunku przede wszystkim warto dowiedzieć się, które z roślin są toksyczne dla człowieka czy zwierzaka.

Trujące piękności. Powinny mieć osobne miejsce

Sporo roślin doniczkowych w warunkach naturalnych występuje w lasach tropikalnych, a tam z kolei wiele z nich należy do gatunków trujących, które w ten sposób bronią się przed zwierzętami. Wiele z nich jest naprawdę pięknych, dlatego też chętnie je kupujemy, nie sprawdzając, czy są one toksyczne. Małe dzieci czy zwierzęta przypadkowo mogą pokusić się na ugryzienie liścia, czy gałązki i będzie to często tragiczne w skutkach. Jeśli mimo wszystko chcemy te rośliny mieć w swoich domach, to najlepiej będzie ustawić je w trudno dostępnych miejscach.

Kroton, dracena i hoya. Te trzy rośliny są niebezpieczne dla dzieci i zwierząt

Jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin doniczkowych jest kroton. Przy okazji jest on niezwykle wytrzymały, dlatego też często można go spotkać. Kroton ma efektowne liście w różnych kolorach, dosyć grube i wyglądające jak jesienne. Jednak należy od do rodziny wilczomleczy, a to oznacza, że jest jednym z najgroźniejszych dla zdrowia gatunków. Wszystko za sprawą mleczka, które wydziela. Spożycie go spowoduje ogromne problemy jelitowe, a dotknięcie nawet oparzenia. Bliskim kuzynem krotona jest gwiazda betlejemska, która jest równie trująca. 

Inna silnie trująca roślina to hoya, która od lat jest jedną z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Hoya wydziela swojego rodzaju sok, który jest niebezpieczny i dla człowieka i dla zwierząt, dlatego też jeśli planujemy jakieś zabiegi pielęgnacyjne, to koniecznie w rękawiczkach.

W polskich domach często można spotkać dracenę. Ma ona kilka odmian, jest bardzo łatwa w uprawie i wytrzymała. Wszystkim tym zaletom towarzyszy jednak bardzo poważna wada. Dracena jest silnie trująca. Szczególnie przyciąga ona koty, które po jej spożyciu mogą nawet umrzeć. U człowieka natomiast może dojść do porażenia mózgu czy uszkodzenia układu oddechowego.

Zobacz też: Najpiękniejszy manicure na 2023 rok. Lato będzie stało pod znakiem takich paznokci!

Więcej o: