Jak pielęgnować dipladenię, by była ozdobą balkonu? Pamiętaj o tych zasadach

Dipladenia, inaczej określana jako mandewilla, to wyjątkowo efektowna roślina, która w Polsce może rosnąć w doniczce na balkonie lub tarasie. Jej kwiaty zachwycą każdego! Zobacz jak o nią dbać, aby bujnie kwitła.

Szukasz oryginalnej rośliny na parapet? Uroku i egzotyki wnętrzom może dodać dipladenia, nazywana też Mandewilla. Ma piękne, okazałe liście, ale przede wszystkim śliczne, lejkowate kwiaty o intensywnych barwach. Jak pielęgnować te ciekawe rośliny, aby bujnie rosły?

Dipladenia: piękny kwiat doniczkowy

W naszym klimacie dipladenia nadaje się do uprawiania w doniczce w domu (zimą) albo w oranżerii. Latem wystawia się ją na taras lub balkon. Dipladenia to egzotyczne pnącze, wywodzące się z Brazylii. Należy do roślin trujących. Wyróżnia się dzwonkowatymi kwiatami. Mogą one mieć kolory: biały, czerwony, różowy. Kwitną od maja do listopada, oczywiście jeśli będziemy ją odpowiednio pielęgnować. Kwiaty otoczone są przez wydłużone, zielone liście.

Dipladenia może przyrastać nawet o 50 cm, jeśli nie jest przycinana. Dobrze rośnie zarówno jak kwiat w doniczce z podporami, ale można ją również uprawiać w doniczkach wiszących. Najbardziej popularna jest Dipladenia Sundaville.

Czytaj też: Była niezwykle popularna w czasie PRL-u. Teraz powraca do łask. Jak dbać o anginkę?

Jak pielęgnować dipladenię?

Dipladenia jest dość wymagająca. Jak kwiat egzotyczny, lubi ciepłą temperaturę, ale połączona z dużą wilgotnością powietrza. Najlepiej czuje się w temperaturze powyżej 20°C, ale zimą trzeba ją obniżyć (do ok. 15-18°C) i nie stawiać przy kaloryferze. Trzeba uważać przy podlewaniu, bo mandewilla nie lubi zbyt dużej ilości wody. Uwielbia za to zraszanie, które najlepiej wykonywać regularnie, nawet codziennie. Ważne jest także miejsce, w którym stoi doniczka z dipladenią. Powinno to być stanowisko jasne, słoneczne, ale roślina poradzi sobie też w półcieniu.

Jak uprawiać dipladenię, aby bujnie kwitła? Latem trzeba ją nawozić co 14 dni. W sklepach można znaleźć specjalne produkty do odmiany Sundaville, który sprawdzi się jednak również do wszystkich innych dipladenii. Wiosną dipladenię można przyciąć, a także powinno się przesadzić. Jeśli kwiat jest wysoki, trzeba zapewnić mu odpowiednią podporę, chyba że jest w doniczce wiszącej.

Czytaj też: Jak dbać o powojniki, by kwitły jak szalone? Te rady zapewnią ci sukces w ich uprawie

Jak przezimować dipladenię?

Zimą dipladenię trzeba przenieść z balkonu lub tarasu do domu. Najlepiej zrobić to przed pierwszymi przymrozkami. Ważne, aby zapewnić jej niską temperaturę, nieprzekraczającą 18°C. W tym pomieszczeniu musi być też dostatecznie jasno.

W czasie zimowania podlewamy ją jeszcze mniej niż w czasie lata i nie nawozimy. W maju można ją ponownie przenieść na balkon, ale najlepiej po 15 maja, czyli po tzw. zimnych ogrodnikach.

Sprawdź też: Te przebojowe kurtki warto założyć wiosną! Kylie Jenner już je ma i chętnie w nich pozuje

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.