Rośliny cieniolubne do domu. Te 3 odmiany będą doskonale rosnąć w ciemniejszych miejscach

Łatwa dostępność roślin doniczkowych sprzyja bezrefleksyjnym zakupom. A to z kolei droga do rozczarowania, dlatego zawsze należy sprawdzić jakie warunki możemy zapewnić. Ciemne mieszkanie wbrew pozorom niektórym gatunkom przypadnie do gustu.

Wiele osób myśli, że do uprawy roślin doniczkowych potrzeba dużej ilości światła. Tak naprawdę na osłonecznionych parapetach niewiele z nich czuje się dobrze. Rośliny zielone w naszych domach najczęściej mają tropikalny rodowód, a tam panuje światło rozproszone. Ciemne mieszkania czy domy wbrew pozorom nie wykluczają hodowli roślin doniczkowych. Niektóre z nich poradzą sobie w nich całkiem dobrze.

Cienioznośne, a nie cieniolubne. Króluje mocarny zamiokulkas

Zacznijmy od tego, ze rośliny cieniolubne to tak naprawdę rośliny cienioznośne, bo jednak każda roślina potrzebuje choć minimum światła do wzrostu, dlatego miejsca, w których zupełnie nie ma słońca to jednak zły pomysł, ale te zacienione jak najbardziej poradzą sobie. Przykładem rośliny doniczkowej, która dobrze poradzi sobie z mało ilością światła jest zamiokulkas. Ma naprawdę małe wymagania, potrafi wybaczyć wiele zaniedbań na przykład przesuszenie, a przy tym ma piękne błyszczące liście. 

Sansewieria i epipremnum nie potrzebują wiele. Ograniczone światło im nie straszne

Sansewieria podobnie jak zamiokulkas jest jedną z najłatwiejszych roślin w uprawie. Jej grube efektowne liście magazynują wodę, dlatego znoszą dobrze przesuszenie, a także szybko się regeneruje. Sanseweria ma sporo odmian, a każdy z nich inny rodzaj liści, wszystkie wyglądają zjawiskowo.

Ostatnią rośliną, która odnajdzie się w ciemniejszym miejscu jest epipremnum. Tworzy długie pędy, które możemy mocować na drabince lub pozwolić im rosnąć do dołu. Wystarczy jej niewielka ilość światła rozproszonego, ale odmiany o białym plamach potrzebują go więcej do wybarwienia. 

Zobacz też: Na punkcie tej sukienki oszalał cały TikTok! To idealna propozycja na wesele

Więcej o: