Żurawka (Heuchera) to niezwykle łatwa w uprawie roślina wieloletnia. Równocześnie jest bardzo efektowna i na pewno doda kolorytu każdej działce i ogrodowi. Poznaj podstawowe zasady pielęgnacji tej rośliny.
Żurawki (Heuchera) pochodzą z Ameryki Północnej i na tych terenach rosną w lasach i na obszarach górzystych. W Polsce popularne są głównie odmiany hodowlane, żurawki ogrodowe (Heuchera x hybrida), które dobrze czują się na naszych działkach i w ogrodach.
Żurawki są ozdobne przede wszystkim z efektownych, rozłożystych liści. Mają bardzo różne kolory, którymi zachwycają jesienią (m.in. są żółte, bordowe, wielobarwne) i mogą kojarzyć się z zabarwionymi, jesiennymi liśćmi drzew liściastych. Kwitną od maja do lipca. Ich kwiatki są drobne, w kształcie dzwoneczków, umiejscowione na długich i cienkich łodygach, które mogą osiągnąć nawet 70 cm wysokości.
Czytaj też: Jak dbać o powojniki, by kwitły jak szalone? Te rady zapewnią ci sukces w ich uprawie
Jeśli zastanawiasz się co posadzić obok większego krzewu, pod drzewem lub w lekko zacienionym kącie ogrodu, to weź pod uwagę żurawki. Świetnie sprawdzają się w miejscach półcienistych. Czy żurawki mogą być na balkonie? Tak, te rośliny dobrze rosną też w donicach, ale trzeba pamiętać, aby nie były narażone na ostre słońce, więc nie sprawdzą się np. na balkonie południowym.
Żurawki należy podlewać regularnie, ale umiarkowanie. Ważne, żeby wody nie było zbyt dużo. Istotne jest zapewnienie żurawce odpowiedniego podłoża. Musi być przepuszczalne, próchnicze, bogate w składniki odżywcze. Jeśli chodzi o nawożenie, ta bylina posadzona w ogrodzie nie jest zbyt wymagająca. Wystarczy nawozić ją raz w roku na wiosnę. Jeśli masz żurawkę w doniczce, to musisz to robić częściej, np. raz w miesiącu.
Czytaj też: Zamiast wyrzucać, zakop pod krzakiem. Róże obsypią się kwiatami i będą odporne na szkodniki
Jak zabezpieczyć tę bylinę przed zimą? Żurawka jest dość mrozoodporna i może przetrwać nawet bardzo niskie temperatury. Jednak jeśli wiesz, że duży mróz ma trzymać przed kilka dni z rzędu, to lepiej okryj żurawkę kompostem. Z kolei byliny w doniczce lepiej zabezpieczyć włókniną i przechowywać w domu.
Żurawki pięknie wyglądają na rabatach oraz skalniakach w otoczeniu innych roślin o podobnych wymaganiach. Co można posadzić obok żurawek? Na pewno inne, ozdobne byliny, dobrze czujące się w półcieniu, np. konwalniki, bergenie, tawułki, przewrotniki, a także paprocie. Ponadto żurawki dobrze komponują się pod różami. Można je posadzić także obok krzewów i drzew: bukszpanów, żywotników.
Czytaj też: Te przebojowe kurtki warto założyć wiosną! Kylie Jenner już je ma i chętnie w nich pozuje