Choć zaskakujący, ten sposób na mszyce jest coraz popularniejszy! Wystarczy wstążka

Jakie są skuteczne sposoby na mszyce? Jest ich naprawdę sporo, więc warto wypróbować kilku metod. Niektóre z nich zaskakują swoją prostotą.

Mszyce to szkodniki, które wysysają sok z wielu roślin ogrodowych. Są bardzo powszechne, więc szansa, że zawitają do twojego ogrodu jest niestety duża. Wraz z początkiem wiosny i kwitnienia roślin, najlepiej przyglądać się roślinom. Sposoby na mszyce najlepiej zacząć stosować jak najszybciej, od razu po zauważeniu obecności tych szkodników.

Jak wyglądają mszyce i jakie są oznaki ich żerowania?

Mszyce są zazwyczaj bardzo niewielkich rozmiarów, ok. 1 - 2 mm. Mają miękki, baryłkowaty odwłok. Mogą mieć bardzo różne kolory: białe, zielone, czarne. Bardzo często występują w licznych grupach, co znacznie ułatwia ich dostrzeżenie.

Obecność mszyc na naszych roślinach mogą sygnalizować także zmiany w ich wyglądzie. Na początku, na liściach można zauważyć jasne przebarwienia, następnie liście ulegają deformacji, zwijają się. Na roślinie można też zauważyć lepką wydzielinę, która może przyczynić się do rozwoju choroby grzybowej.   

Czytaj też: Była niezwykle popularna w czasie PRL-u. Teraz powraca do łask. Jak dbać o anginkę?

sposoby na mszycesposoby na mszyce fot. shutterstock.com

Naturalne sposoby na mszyce: przywab ich naturalnych wrogów

Mszyce są pokarmem dla wielu owadów, więc jednym ze sposobów jest zwabienie ich naturalnych wrogów. Wśród nich są biedronki, a także złotooki. Jak można zaprosić je do naszego ogrodu? Dobrym sposobem jest posadzenie roślin, które bardzo lubią: mięty, kopru włoskiego, krwawnika, mniszka, cebuli. W ten sposób populacja tych pożytecznych owadów może się zwiększyć, a my będziemy mieć mszyce z głowy. Skuteczną metodą zwalczania mszyc jest także zawieszenie żółtych wstążek na łodygach roślin, np. róż. To kolejny sposób na przyciągnięcie biedronki, czyli naturalnego wroga mszyc. Najlepiej to zrobić jeszcze przed pojawieniem się mszycy, bo wtedy na pewno się nie pojawią. 

Czytaj też: Zamiast wyrzucać, zakop pod krzakiem. Róże obsypią się kwiatami i będą odporne na szkodniki

biedronka to naturalny wróg mszycbiedronka to naturalny wróg mszyc fot. unsplash.com

Sposoby na mszyce: rośliny odstraszające

Tak jak wiele owadów, mszyce nie lubią niektórych roślin, więc można je zasadzić w celu odstraszenia tych szkodników. Szczególnie warto to zrobić w pobliżu tych roślin, które są szczególnie narażone na inwazję mszyc, czyli m.in. róż, hibiskusa, nasturcji, petunii. Warto posadzić obok nich takie rośliny jak: szałwie, aksamitki, tymianek, czosnek, cebulę. 

Jak pozbyć się mszyc z ogrodu? Soda oczyszczona

Z mszycą można walczyć też innymi sposobami. Jednym z nich jest zrobienie roztworu z sodą oczyszczoną. Do 1 litra ciepłej wody wsypujemy połowę łyżeczki sody. Można też dodać minimalną ilość płynu do mycia naczyń. Taką mieszanką spryskujemy zaatakowane rośliny co kilka dni. Istnieje jeszcze wiele innych sposobów na mszyce tego typu. Popularne jest spryskiwanie roślin wyciągiem z aksamitki lub rumianku, opryskiem z cebuli lub czosnku, gnojówką z pokrzywy.

Preparaty na mszyce ze sklepu

sposoby na mszycesposoby na mszyce fot. shutterstock.com

Jeśli zależy ci na szybkim efekcie lub inne metody nie zadziałały, to można zastosować chemiczne preparaty na mszyce, których jest dużo w sklepach stacjonarnych i online. Są to gotowe płyny, które stosuje się bezpośrednio na rośliny. Do popularnych należą: Mospilan 20 SP, Primor 500 WG, Karate Zeon 050 CS. 

Czytaj też: Te przebojowe kurtki warto założyć wiosną! Kylie Jenner już je ma i chętnie w nich pozuje

Więcej o:
Copyright © Agora SA