Te kwiaty są nie tylko piękne, ale także pożyteczne! Rośliny miododajne zwabią pszczoły i motyle

Rośliny miododajne przywabią pożyteczne owady i piękne motyle. Poza tym niezwykle ozdobią twój ogród lub działkę. Zobacz przykładowe rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny.

Od już jakiegoś czasu słyszy się, że populacja pszczół i wielu innych owadów maleje. Działalność człowieka niszczy bioróżnorodność i skutki widzimy na własne oczy. Z tego powodu warto mieć w ogrodzie rośliny miododajne, które przywabią pszczoły, trzmiele i motyle. Oprócz tego, że w ten sposób w jakiś sposób przyczyniamy się do większej bioróżnorodności, to w dodatku te kwiaty są piękne i na pewno będą cieszyć oczy!

Zakładanie rabaty z roślin miododajnych

Kwiaty, które zapewniają pyłek, nektar i spadź, przyciągną pożyteczne owady naszego ogrodu. Miododajne rośliny to wiele gatunków, które zachwycają swoimi kolorami. Wśród nich są zarówno kwiaty jednoroczne, dwuletnie, jak i byliny. 

Zakładając swoje kwieciste rabaty warto zdecydować się różne gatunki kwiatów, co na pewno spodoba się pszczołom. Poza tym zwróć też uwagę na terminy kwitnienia. Rośliny, które kwitną w różnych okresach, to gwarancja, że pożyteczne owady będą miały pokarm od początku wiosny aż do końca jesieni. Kwiatów miododajnych jest bardzo dużo. Warto przyjrzeć się niektórym z nich. 

Czytaj też: Jak uratować monsterę? Żółte liście i brązowe plamy nie wróżą nic dobrego

rosliny miododajnerosliny miododajne fot. unsplash.com

Rośliny miododajne: jednoroczna aksamitka

Aksamitki to wdzięczne kwiaty miododajne, które mają małe wymagania i bardzo pięknie kwitną od maja do września. Mają różnorodne kolory: od żółtego po bordowy. Można zdecydować się na kwiaty niskie, jak i wysokie. Bardzo popularna jest aksamitka rozpierzchła, ale także aksamitka niska oraz wąskolistna.

rosliny miododajnerosliny miododajne fot. unsplash.com

Zalet z posiadania w ogrodzie aksamitek jest sporo. Nie tylko przyciąga pożyteczne owady, ale również jej zapach odstrasza mrówki, mszyce oraz krety.

Dwuletnia roślina miododajna: żmijowiec zwyczajny

Efektowną i bardzo cenną rośliną miododajną jest także żmijowiec zwyczajny. Ma niewielkie kwiaty, które wyrastają z długiej łodygi, mogącej osiągnąć nawet 100 cm. Swoją nazwę zawdzięcza pręcikom, które wystają z kwiatów i wyglądają jak język żmii. Kwiaty zmieniają barwę, najpierw są fioletowe, później niebieskie. Żmijowiec lubi stanowiska słoneczne i glebę średniowilgotną. 

Czytaj też: Jak dbać o powojniki, by kwitły jak szalone? Te rady zapewnią ci sukces w ich uprawie

Miododajne byliny

W swoim ogrodzie na pewno warto mieć, chociaż kilka wieloletnich roślin miododajnych. Wśród nich jedną z najbardziej efektowych jest jeżówka purpurowa. Bardzo przyciąga motyle, a także oczywiście pszczoły. Kwitnie od czerwca aż do października.

Wśród bylin miododajnych jest także kocimiętka. Ma piękne kwiaty, które mogą być niebieskie, białe lub różowe. Zakwita od lipca do września. Przyciąga pszczoły, ale niektóre owady jej nie lubią, np. komary, dlatego jest bardzo użyteczna. Inne rośliny wieloletnie miododajne to np: rdest wężownik, hibiskus błotny, pierwiosnek, gailardia oścista. 

Sprawdź też: Te przebojowe kurtki warto założyć wiosną! Kylie Jenner już je ma i chętnie w nich pozuje

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.