Rośliny, które naturalnie rosną w ciepłym klimacie, są bardzo popularne w polskich domach. Dzięki nim można poczuć trochę egzotyki we własnym mieszkaniu i cieszyć oczy tymi naturalnymi ozdobami. Które rośliny egzotyczne do domu szczególnie warto mieć?
Monstera to jedna z najmodniejszych roślin ostatnich lat. Trudno ją pomylić z innymi gatunkami, bo ma bardzo charakterystyczne, duże i dziurawe liście. Ten wyjątkowy wygląd sprawił, że chętnie umieszczana jest na poduszkach, zasłonach i innych codziennych przedmiotach.
Monstera jest rośliną mało wymagającą. Nie musi mieć bardzo dużo światła, nie potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza, a optymalna temperatura to 20°C, ale wytrzyma też trochę niższą, a także wyższą (nawet do 30°C).
Czytaj też: Była niezwykle popularna w czasie PRL-u. Teraz powraca do łask. Jak dbać o anginkę?
Efektowną rośliną doniczkową egzotyczną jest także trójskrzyn, określany też jako kroton. Wyróżnia się ciekawym zabarwieniem liści, a dominującym są: żółty, zielony i czerwony. Jeśli odpowiednio o niego dbamy to na pewno zachwyci nas tymi kolorami.
Kroton lubi słoneczne i ciepłe stanowiska. Poza tym ważna jest wysoka wilgotność powietrza, dlatego trzeba go co jakiś czas zraszać i nie dopuszczać, aby gleba wyschła.
Kolejną rośliną, na którą warto zwrócić uwagę jest oplątwa. Jest bardzo nietuzinkowa, bo nie ma korzeni, przez co nie musi być w ziemi. Wszystko, czego potrzebuje pobiera z powietrza. Oplątwę można rozpoznać po licznych, długich liściach z włoskami. Ma bardzo różne kolory, ale najczęściej jej liście są zielone, niebieskie lub czerwone. Oplątwy trzymamy w dekoracyjnych, wiszących kulach lub specjalnych doniczkach. Są łatwe w pielęgnacji.
Czytaj też: Jak dbać o powojniki, by kwitły jak szalone? Te rady zapewnią ci sukces w ich uprawie
Aloes znany jest ze swoich cennych właściwości leczniczych, łagodzących, ale to także popularny i efektowny kwiat doniczkowy. Można wybrać bardzo małą odmianę lub większą. Świetnie sprawdza się jako subtelna ozdoba np. na parapet, biurko lub półkę.
Naturalnym środowiskiem aloesu są tereny pustynne, dlatego bardzo lubi stanowiska słoneczne, ale poradzi sobie też w cieniu. Trzeba go regularnie podlewać (ale rzadko, raz na 2 tygodnie) i nawozić w okresie wiosennym i letnim.
Czytaj też: Te przebojowe kurtki warto założyć wiosną! Kylie Jenner już je ma i chętnie w nich pozuje