Naturalne sposoby na ślimaki w ogrodzie. Skuteczne, proste, ale i pożyteczne!

Potrafią kompletnie zdziesiątkować przydomowe uprawy. Uwielbiają żerować na warzywach, dlatego stosowanie silnych chemicznych oprysków budzi u wielu osób wątpliwości. Istnieją też naturalne sposoby na walkę ze ślimakami.

Te niepozorne stworzonka potrafią narobić naprawdę wiele szkód i zupełnie zniszczyć wyczekiwane uprawy. O ile stosowanie mocnych środków chemicznych na roślinach ozdobnych nie budzi specjalnych obaw, to w przypadku warzyw i owoców jadalnych mamy już więcej wątpliwości. Wiele osób wychodzi z założenia, że chcą, ażeby ich małe uprawy były jak najbardziej naturalne, dlatego też szukają naturalnych sposobów na ślimaki. Oto kilka z nich. 

Faktura podłoża jest dla ślimaków strategiczna. Chropowatość je odstrasza

W polskich ogrodach najczęściej można spotkać dwa rodzaje ślimaków, jedne z nich nie mają skorupy, dlatego też szukają schronienia przed słońcem i preferują zacienione zakątki. Te z muszlą posuwają się nieco dalej. Warto też dodać, że ślimaki zdecydowanie nie są zupełnie szkodliwe. Szkodliwy jest ich nadmiar, pojedyncze okazy mogą wręcz pomóc w uprawie ogródka, ponieważ niektóre zjadają nie tylko rośliny warzywne, zjadają również chwasty z nasionami.

Ślimaki bez skorupy rozmnażają się w zastraszającym tempie, dlatego w porę należy zareagować, utrudniając im najpierw drogę przemieszczania. Są one ekspansywne, ale wciąż mają nieco delikatne ciała, dlatego mocno chropowate podłoże je odstrasza. W takiej sytuacji warto przestrzeń wokół roślin usypać popiołem, żwirem lub trocinami. Szczególnie skuteczne są skorupki jaj. Kolejne ślimaki nie będą już tak chętnie odwiedzać danego miejsca.

Ślimaki nie lubią pewnych zapachów. Zioła, które warto zasadzić

Sadzenie konkretnych ziół to skuteczny sposób na prewencję. Żarłoczne ślimaki pod pewnymi względami wybredne. Nie znoszą pewnych zapachów ziół i co najlepsze, dla nas wcale nie są one nieprzyjemne. Ślimaki odstrasza: majeranek, rumianek, cząber, szałwia i gorczyca, a także cebula i czosnek. W ten sposób łączymy przyjemne z pożytecznym, zioła wykorzystamy w kuchni. Możemy zastosować też fusy z kawy rozsypane wokół rośliny. Zapach jest nieprzyjemny dla ślimaków, a sama kofeina działa na ślimaki trująco.

Zobacz też: Elegancko i wygodnie? Te 3 wiosenne stylizacje udowadniają, że to możliwe

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.