Kojarzą się głównie z kaktusami na pustyni, ale mogą rosnąć też w Polsce. Jak uprawiać sukulenty?

Sukulenty kojarzą się nam głównie z domowymi kaktusami lub roślinami rosnącymi na pustyniach. Naturalnie rosną jednak w różnych miejscach, także na terenach górzystych i leśnych. Niektóre gatunki można zasadzić również w gruncie w Polsce! Sukulenty w ogrodzie to niewątpliwie ciekawa ozdoba, która w dodatku nie jest wymagająca.

Sukulenty: czym się charakteryzują?

Sukulenty dość łatwo rozpoznać po bardzo grubych, mięsistych liściach. Magazynują w nich wodę, dzięki czemu są bardzo odporne na jej niedostatek. Te specjalne liście pozwalają im rosnąć na terenach pustynnych półpustynnych i pustynnych, bardzo gorących i suchych, ale także skalistych, na terenach górskich. Sukulenty to bardzo liczna i różnorodna grupa roślin. 

Co ciekawe, niektóre sukulenty można sadzić także w gruncie w Polsce. Warto mieć sukulenty w ogrodzie, które dodadzą egzotyki i w dodatku są bardzo łatwe w uprawie. Mogą się na nie zdecydować szczególnie te osoby, które np. nie mają możliwości częstego podlewania swoich roślin latem. 

Czytaj też: Jak dbać o powojniki, by kwitły jak szalone? Te rady zapewnią ci sukces w ich uprawie

Sukulenty w ogrodzie: jakie mają wymagania?

Zastanawiasz się, czy w twoim ogrodzie lub na działce mogą być sukulenty? Tak naprawdę, prawdopodobnie każdy może znaleźć kącik, który idealnie nada się na uprawianie tych roślin. W gruncie w polskich ogrodach mogą rosnąć przede wszystkim rośliny z rodziny gruboszowatych, zaliczanych do sukulentów, które rosną głównie na terenach górzystych. W ogrodzie będą dobrze czuły się w gruncie, na skalniakach lub na rabatach żwirowych, Przede wszystkim lubią one stanowiska ciepłe i słoneczne. Poza tym podłoże powinno być przepuszczalne. Dobrze sprawdzi się połączenie ziemi uniwersalnej ze żwirkiem.

Nie wymagają częstego podlewania. Sukulenty warto posadzić obok siebie, ale niezbyt gęsto. Gatunki, które można posadzić w gruncie w Polsce są zazwyczaj zimoodporne, ale dla bezpieczeństwa można je zabezpieczyć przed większymi mrozami.

Czytaj też: Jak uratować monsterę? Żółte liście i brązowe plamy nie wróżą nic dobrego

Jakie sukulenty można mieć w polskim ogrodzie w gruncie?

Nie wszystkie rodzaje sukulentów poradzą sobie w naszych warunkach. Do gruntu najlepiej zasadzić zimoodporne sukulenty. W Polsce popularny jest szczególnie rozchodnik ostry (sedum acre). To niska roślina  z licznymi pędami, z których wyrastająca małe, grube liście. Wyróżnia się też gwiazdkowymi, małymi kwiatami zebranymi w kwiatostany. Są miododajne. Na skalniakach często można spotkać też rozchodnika białego (sedum album) z pięknymi, białymi kwiatkami. Sukulenty do ogrodu, które poradzą sobie w polskich warunkach to także rojniki.

Wśród nich najpopularniejszy jest rojnik górski (Sempervivum montanum L.). Ma bardzo efektowne, różowe kwiaty z podłużnymi płatkami i jasnym środkiem. W ogrodzie można też zasadzić rojowniki (jovirba). 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.