Dlaczego liście zamiolkusa żółkną? Zazwyczaj wystarczy zmienić jeden nawyk

Zamiokulkas to jedna z niewymagających i łatwych w uprawie roślin doniczkowych. Niestety i ona może mieć problemy. Dlaczego liście zamiokulkasa żółkną i jak sobie z tym poradzić?

Zamiokulkas zimolistny: efektowna roślina doniczkowa

Zamiokulkas jest popularnym kwiatem doniczkowym. Wiele osób bardzo go lubi, bo ma małe wymagania jeśli chodzi o warunki. Poza tym wygląda bardzo efektownie, ma grube, intensywnie zielone listki wyrastające z grubych łodyg. Niekiedy może nawet zakwitnąć, tworząc podłużny, jasny kwiat, ale w domowych warunkach to rzadkość.

Najlepiej czuje się w stanowisku ze światłem rozproszonym lub półcienistym. Nie wymaga częstego podlewania. Mimo łatwości uprawy mogą czasem pojawić się na nim niepokojące oznaki. Liście zamiokulkasa mogą żółknąć. Z czego może to wynikać?

Czytaj też: Zamiast wyrzucać, zakop pod krzakiem. Róże obsypią się kwiatami i będą odporne na szkodniki

zamiokulkaszamiokulkas fot. unsplash.com

Dlaczego liście zamiokulkasa żółkną? Przelanie

Nawet najbardziej odporna i niewymagająca roślina doniczkowa może zachorować. Jeśli zauważyłeś, że liście zamiokulkasa tracą swój mocny, zielony kolor to przyczyn może być kilka. Dlaczego liście zamiokulkasa żółkną? Bardzo często wynika to z przelania rośliny. Zamiokulkasy należą do sukulentów, więc nie lubią częstego podlewania. Problemem może być też niezadbanie o odpowiednie podłoże. Woda nie może zalegać na dnie doniczki. 

zamiokulkaszamiokulkas fot. shutterstock.com

Jak uratować zamiokulkasa?

Jeśli zareagujemy szybko na zółknięcie liści u zamiokulkasa, to jesteśmy w stanie łatwo go uratować. Wystarczy wprowadzić nowe, właściwe zasady pielęgnacji. Zamiast częstego podlewania, rób to raz na 2 tygodnie, a zimą nawet rzadziej. Sprawdź też dno doniczki, nie dopuść, aby zalegała w nim woda. Warto też wymienić ziemię na przepuszczalną i wymieszać ją z perlitem.

Ważne jest także to, aby w doniczce na dnie były otwory. W przypadku gdy zamiokulkas ma dużo żółtych liści, najlepiej dobrze obejrzeć roślinę. Być może zostały już uszkodzone korzenie, które zaczęły gnić. Należy je obciąć. Zamiokulkasa przesadź do nowego podłoża i przez jakiś czas nie podlewaj.

Czytaj też: Jak uratować monsterę? Żółte liście i brązowe plamy nie wróżą nic dobrego

Liście zamiokulkasa żółkną: inne przyczyny

Zamiokulkas jest ciepłolubny i nie lubi przeciągów, dlatego żółte liście mogą być oznaką również tego, że zmarzł. Z tego powodu trzeba uważać na niego przy przewożeniu z miejsca na miejsce (szczególnie zimą). Poza tym musi mieć też odpowiednie miejsce w domu, bez przeciągów. Nie można stawiać go przy oknie, przy którym mógłby być narażony na chłodny wiatr lub w przedpokoju przy drzwiach wejściowych w domu jednorodzinnym. Najlepiej będzie mu w głębi pokoju lub przy oknie, ale zachodnim lub północnym. 

Czytaj też: Modne paznokcie na komunię. TOP 3 trendy, które zachwycają delikatnością

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.