Niebieskie rośliny na balkon zachwycają oryginalnością. To prawdziwe cuda natury!

Ten kolor nie występuje zbyt często w naturze, a szkoda, bo ma wielu fanów. Wielbiciele niebieskości ucieszą się jednak na wieść, że istnieje kilka roślin o niebieskim zabarwieniu, które świetnie poradzą sobie na balkonie.

Niemal każdy ma jakiś ulubiony kolor, którego szuka nie tylko w modzie, ale również w dekoracji wnętrz. Jednym z aspektów są też rośliny doniczkowe, które również mogą zaskakiwać kolorami i idealnie wpasować się w nasz gust. Niebieski kolor to jeden z najrzadziej występujących w naturze. Te rośliny pokazują, jak zjawiskowo wygląda na kwiatach i liściach.  

Rośliny na balkon w niebieskim wydaniu. Bardzo przykuwają uwagę

Balkon to namiastka ogrodu nasza wiosenno-letnia oaza, w której aż chce się spędzać czas, dlatego też tak wiele osób pieczołowicie go planuje i pielęgnują. Wielbiciele odcieni niebieskich nie muszą bazować tylko na bratkach i lawendzie. Istnieje kilka mniej znanych gatunków niebieskich roślin ozdobnych, które znakomicie odnajdą się na balkonie. Przykładem jest mało jeszcze znany agapant afrykański. Przybył to nas aż z Afryki, dlatego też ma wysokie wymagania termiczne.

Nie jest w stanie przezimować w gruncie, dlatego jest doskonałą rośliną do uprawy w donicach. Oprócz zachwycających niebieskich kwiatów jest całkiem pożyteczny, ponieważ jest rośliną miododajną i przyciąga pszczoły. Agapant potrzebuje stanowiska słonecznego, osłoniętego i ciepłego, dlatego południowe balkony będą idealne. Wymaga też dosyć dużej donicy.

Nie tylko agapant. Ołownik uszkowaty hipnotyzuje kolorem

Ołownik podobnie jak agapant jest rośliną dosyć sporej wielkości, która znacząco ozdobi balkon. Kwiaty przypominają nieco floksy i lilaka. Potrzebuje podpory i lubi miejsca słoneczne do półcienistych. Kwitnie od maja aż do września, ale wymaga regularnego zasilania nawozem. Po sezonie należy go przyciąć i przezimować donicę w chłodniejszym miejscu w domu. 

Niebieską roślinką o znacznie mniejszych rozmiarach jest lobelia, która tworzy piękne wiszące konstrukcje. Wytwarza tak dużo kwiatów, że czasami nie widać jej nawet liści. Potrzebuje stale lekko wilgotnego podłoża i stanowiska jasnego, ale nie pełnego słońca, na którym kwiaty mogą szybko wypłowieć. Jest to roślina jednoroczna. 

Ogrodnicze eksperymenty doprowadziły do wyhodowania nawet rośliny o niebieskich liściach, a jest nim rzadka odmiana koleusa. Jeśli uda się nam go zdobyć, to zyskujemy roślinę nie tylko oryginalną, ale również szalenie wytrzymałą. Ponadto możemy spróbować z uprawą niezapominajek i hortensji. 

Zobacz też: Modne paznokcie na komunię. TOP 3 trendy, które zachwycają delikatnością

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.