Ta roślina przywabia motyle i wygląda prześlicznie. Jak pielęgnować werbenę patagońską?

Werbena patagońska to efektowna roślina ogrodowa. Wyróżnia się pięknymi kwiatostanami w fioletowym kolorze. Może być piękną ozdobą ogrodu i działki, a z jej obecności na pewno będą cieszyć się też pszczoły i motyle, bo jest miododajna. Jak pielęgnować werbenę patagońską?

Werbena patagońska w polskich ogrodach

Werbena patagońska (Verbena bonariensis) to roślina pochodząca z terenów Ameryki Południowej. Wyróżnia się długimi, cienkimi łodygami, na których końcu są kwiatostany, pełne malutkich, fioletowych kwiatków. Może osiągnąć wysokość nawet do 1,5 metra, ale nie potrzebuje podpór, dobrze utrzymuje się na swojej łodydze.

W Polsce bardzo często uznawana jest za roślinę jednoroczną, bo nie jest mrozoodporna. Natomiast czasem może się zdarzyć, że przetrwa lekką zimę i na wiosnę znów odbije. Pięknie kwietnie od czerwca aż do października.

Czytaj też: Zamiast wyrzucać, zakop pod krzakiem. Róże obsypią się kwiatami i będą odporne na szkodniki

Jakie warunki lubi werbena patagońska?

Werbena lubi stanowiska słoneczne. Może być ozdobą rabat na otwartym powietrzu, dobrze nasłonecznionych. Jest dość odporna na suszę, więc może przetrwać większe upały nawet kilka dni. Warto jednak starać się podlewać ją regularnie, bo wtedy odwdzięczy się bujnymi kwiatostanami. Ważne jednak, aby jej nie przelać, bo nie lubi nadmiaru wody. Najlepiej będzie czuła się w glebach żyznych i przepuszczalnych.

werbena patagońskawerbena patagońska fot. unsplash.com/Anthony Roberts

Kiedy siać werbenę patagońską? Robimy to na przełomie lutego i marca do skrzynek następnie pikujemy i wsadzamy do gruntu po minięciu przymrozków. Co ciekawe, jeśli mamy ją już w ogrodzie, to może wysiać się również sama, o ile jesienią nie zetniemy jej kwiatostanów. 

Czytaj też: Jak dbać o powojniki, by kwitły jak szalone? Te rady zapewnią ci sukces w ich uprawie

Z czym łączyć werbenę patagońską?

Werbena patagońska najlepiej wygląda w towarzystwie innych roślin. Można komponować ją z kwiatami o podobnej długości lub tworzyć rabaty warstwowe. Będzie się też pięknie prezentować się w naturalistycznie urządzonych ogrodach, np. z łąką kwietną. Werbenę patagońską warto posadzić obok roślin wieloletnich, takich jak: floksy, jeżówki, ostróżki.

Ciekawie będzie wyglądać również obok jednorocznych warszawianek, czyli kosmosów. Warto ją mieć nie tylko ze względu na jej walory estetyczne: to roślina miododajna, która przywabi do naszego ogrodu mnóstwo motyli i pszczół. 

Sprawdź też: Choć klasyczne i bardzo stylowe, tej wiosny to właśnie marynarki robią furorę. Tak nosi je księżna Kate

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.