Groszek pachnący wieloletni urzeka kształtem i kolorami swoich kwiatów. Będzie zdobił każdy ogród

Zastanawiasz się co zasiać jeszcze w swoim ogrodzie? Jeśli szukasz efektownych, kwitnących roślin to zwróć uwagę na groszek pachnący. To roślina jednoroczna, ale można też zasadzić bylinę groszek szerokolistny. Ma bardzo podobne kwiaty dlatego przez wiele osób określany jest jako "groszek pachnący wieloletni".

Groszek pachnący: piękna roślina do ogrodu

Groszek pachnący to dość popularna roślina, pięknie kwitnąca w lecie. Jego pędy moją osiągać nawet 2 metry. Średniej wielkości kwiaty mogą mieć bardzo różne kolory: białe, różowe, fioletowe, czerwone. Efektowne są również odmiany dwukolorowe. Ponadto, jak sama nazwa wskazuje, kwiaty tej rośliny pięknie pachną.

Groszek pachnący to roślina nie tylko ogrodowa, dobrze sprawdzi się także jako kwiat doniczkowy na balkonie i tarasie. Wielu ogrodników chciałoby, aby był to groszek pachnący wieloletni, ale niestety jest to roślina jednoroczna Można jednak zasadzić roślinę łudząco podobną, która jest wieloletnia. To groszek szerokolistny, mający bardzo podobne kwiaty, ale bezwonny.

Czytaj też: Jak dbać o powojniki, by kwitły jak szalone? Te rady zapewnią ci sukces w ich uprawie

Uprawa groszka pachnącego w ogrodzie

Groszek pachnący nie jest rośliną bardzo wymagającą. Najważniejsze jest wybranie dla niego odpowiedniego miejsca. Powinno być to stanowisko słoneczne, ale osłonięte od wiatru. Kiedy posiać do gruntu groszek pachnący? Najlepszy termin to początek kwietnia, ale można to zrobić też w późniejszym terminie wiosną.

Groszek pachnący najlepiej rośnie w glebie żyznej i przepuszczalnej, bogatej w wapń. Wymaga regularnego podlewania, jeśli chcemy, żeby dobrze kwitł. Dobrze jest również go nawozić, raz na 3 tygodnie, nawozem bezazotowym do roślin kwitnących. Niestety ta roślina ogrodowa nie jest odporna na mrozy, dlatego groszek pachnący nie jest wieloletni i wraz z przyjściem przymrozków zamiera. 

Czytaj też: Zamiast wyrzucać, zakop pod krzakiem. Róże obsypią się kwiatami i będą odporne na szkodniki

Groszek szerokolistny: wieloletni "krewny" groszka pachnącego

Groszek szerokolistny jest spokrewniony z groszkiem pachnącym. Niektórzy określają go nawet jako groszek pachnący wieloletni, bo jest do niego łudząco podobny. Ma bardzo podobne kwiaty, które jednak nie wydzielają żadnego zapachu. Mogą być białe, purpurowe lub różowe.

Jeśli wolisz byliny niż rośliny jednoroczne to na pewno jest dla ciebie dobrą opcją. Tak samo jak groszek pachnący, jest on pnący i wymaga podpór. Można go sadzić w ogrodzie, a także przy balkonie i na tarasie. Ma też podobne wymagania: lubi stanowiska słoneczne i żyzne, przepuszczalne gleby. 

Sprawdź też: Te paznokcie optycznie wysmuklą dłonie. Wyglądają elegancko i szykownie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.