Jakie kwiaty sadzić po "zimnych ogrodnikach"? Te rośliny pięknie ozdobią ogród i balkon

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka już za nami, więc można z większą śmiałością sadzić rośliny, które wiemy, że nie są odporne na mrozy. Zobacz, które z nich można wsadzić do gruntu, a które na balkon lub do rozsadnika.

Okres tzw. zimnych ogrodników, który przypada 12 - 14 maja już za nami, a to oznacza, że nie musimy już obawiać się przymrozków, które mogłyby zaszkodzić roślinom. To dobry czas na sadzenie niektórych, wrażliwszych na mrozy kwiatów. Zobacz, co w drugiej połowie maja można wysiewać do gruntu oraz do doniczek.

Jakie rośliny sadzimy do gruntu w maju po zimnych ogrodnikach?

Większość roślin jednorocznych można zasadzić do gruntu już w pierwszej połowie maja. Są jednak takie rośliny, z którymi lepiej poczekać do okresu po zimnych ogrodnikach. Do nich należą przede wszystkim liczne letnie kwiaty jednoroczne, które są ciepłolubne i nieodporne na przymrozki. Po 15 maja możemy posadzić do gruntu sadzonki takich roślin jak: aksamitka, cynia, rezeda, szarłat, celozja. Do gruntu można wtedy wsadzić także sadzonki bylin: tawułkę, ostróżkę, rudbekię. 

Czytaj też: Zamiast wyrzucać, zakop pod krzakiem. Róże obsypią się kwiatami i będą odporne na szkodniki

rosliny miododajnerosliny miododajne fot. unsplash.com

Co można siać do rozsadnika lub tunelu foliowego po zimnej Zośce?

Wiele osób wysiewa najpierw rośliny na rozsadniku, aby w późniejszym czasie przenieść je do gruntu lub donic balkonowych. Do tuneli foliowych w drugiej połowie maja można zasiać m.in. petunię, begonię, smagliczkę nadmorską, werbeny, heliotrop peruwiański. Na rozsadniku można też wtedy posiać m.in. bratka oraz dzwonek ogrodowy.  

Czytaj też: Jak dbać o powojniki, by kwitły jak szalone? Te rady zapewnią ci sukces w ich uprawie

Rośliny do skrzynek na balkon: sadzenie w drugiej połowie maja

Czas po zimnych ogrodnikach to także idealny moment na przygotowywanie roślin na balkon lub taras. Do skrzynek lub donic można zasadzić pelargonię, która nie jest zbyt odporna na przymrozki. Ponadto inne kwiaty, które można zasadzić wtedy do doniczek to m.in. fuksja, szałwia, surfinia.

Sprawdź też: Nowy HIT Tiktoka i Instagrama rodem z lat 80. Influencerki zdradzają, jak go stylizować

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.