Modne rośliny doniczkowe to trochę egzotyki i nieco PRL-u. Te trzy odmiany wprost królują na salonach

Trendy w aranżacji wnętrz zahaczają również o rośliny pokojowe. Niektóre z nich zaliczają wielki powrót po latach. Te trzy odmiany to najmodniejsze rośliny doniczkowe do salonu i nie tylko.

Jak się okazuje, trendy dotyczą również roślin doniczkowych. Dzięki nim możemy poznać nieznane nam gatunki, jak i przypomnieć sobie o tych niegdyś popularnych. Te trzy rośliny doniczkowe to modne hity do salonu. 

Kalamondyna to odrobina egzotyki w domu. Wygląda cudnie i kwitnie cały rok

Wiele osób próbuje wyhodować cytryny czy mandarynki z pestki, jednak nie jest to łatwe i wymaga co najmniej kilku lat. Doczekanie się własnego owocu to nie lada sztuka. Jeśli zależy nam po prostu na posiadaniu cytrusa w domu, który jest dosyć łatwy w uprawie to warto postawić na modną obecnie kalamondynę. Pod tą wdzięczną nazwą skrywa się iście rajskie drzewko, które wytwarza miniaturowe owoce cytrusowe. Kwitnie intensywnie przez cały sezon, a jej kwiaty roztaczają przepiękny intensywny zapach, dlatego też jest to roślina idealna do salonu.

Trzeba pamiętać, że kalamondyna potrzebuje dużo światła, z powodzeniem możemy ją postawić na wschodnim lub zachodnim parapecie. Wymaga skrupulatnego podlewania, jednak źle znosi przelanie. Najlepszą metodą jest postawienie doniczki w misce z wodą, tak aby pobierała ją od dołu. Gdy gleba będzie wilgotna, wyciągamy ją i czekamy, aż wycieknie jej nadmiar. Kalamondyna wymaga zasilania specjalnym nawozem do cytrusów. Owoce są jadalne w całości, choć nie są tak smaczne jak pomarańcze czy mandarynki. Możemy je dodać do herbaty.

Asparagus to powrót do PRL. Zielona chmurka pięknie ozdobi salon

To zdecydowany powrót do niegdyś popularnych roślin, szczególnie w PRL-u. I bardzo dobrze! Asparagus pierzasty to wyjątkowo efektowna roślina. I zdecydowania jedna z oryginalniejszych, ponieważ listki asparagusa pierzastego przypominają zieloną mgiełkę. Nie ma on dużych wymagań, jednak należy zapewnić mu pewną rutynę pielęgnacyjną: systematyczne podlewanie i zraszanie, gdyż źle znosi przesuszenie. Lubi rozproszone światło i regularne nawożenie. Dobrze czuje się w ciasnej doniczce, ale zawsze musi mieć otwory w podstawie, gdyż nie znosi zastojów wody. 

Pieniążek na szczęście. Ta roślina wygląda obłędnie i ma małe wymagania

Pilea to roślina doniczkowa, którą w Polsce nazywamy pieniążkiem. Nazwę zawdzięcza swoim idealnie okrągłym listkom, ale niegdyś wierzono też, że przyciąga szczęście w finansach, dlatego chętnie się nią dzielono. Pieniążek nie ma dużych wymagań, wystarczy mu podłoże uniwersalne, rozproszone światło i regularne podlewanie. 

Bardzo łatwo się rozmnaża poprzez ukorzenianie sadzonek widocznych wokół rośliny. Wystarczy je ukorzenić w wodzie.

Zobacz też: Ten trend podbija serca kobiet. Do niedawna kojarzony ze strojem na trening, dziś króluje niemal wszędzie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.